Breitling Chronomat B01

Breitling Chronomat B01

Novinky

Získat označení Swiss made bude téměř jistě obtížnější

Aby mohly hodinky nést označení Swiss made, musejí splňovat několik jasně daných kritérií. Podle některých velkých hráčů byznysu prý nejsou podmínky dostatečně přísné a volají po ještě tvrdších pravidlech pro tuto nálepku. Podle dosavadního průběhu se zdá, že by svého cíle mohli dosáhnout.

Na úvod si připomeňme, co musí dnes splňovat hodinky, které mohou nálepku Swiss-made nést. Kritéria jsou celkem tři: jejich strojek musí z minimálně 50 % ceny tvořit díly vyrobené ve Švýcarsku a musí zde být také sestaven a následně projít kontrolou.
Pokud není některá z těchto podmínek splněna, pak nemůže být označení Swiss-made hodinkám přiznáno. Můžete se ale setkat s označením Swiss Movement, která znamená, že je splněna kvóta na cenu dílů vyrobených ve Švýcarsku, ovšem montáž kalibru proběhla mimo jeho území.

O přísnější podmínky usiluje Federace švýcarského hodinářství projektem Swsissness a Swatch group, největší výrobce švýcarských hodinek vůbec. Své aktivity hájí ochranou hodnoty a pověsti precizního a pro Švýcarsko typického oboru – tamního hodinářství.

Breitling Chronomat B01

A oč vlastně federace spolu s koncernem Swatch usiluje? Chtějí podíl původem švýcarských dílů u mechanických hodinek zvýšit až na 80 % celkové ceny, do níž se nezapočítává cena náramku/řemenu, cena surovin a drahých kamenů. V případě bateriových hodinek by tato podmínka musela být splněna z 60 %, cena baterie se v tomto případě do výsledné ceny nezapočítává. Dnes ještě stále platná pravidla přitom byla uzákoněna již v roce 1971 a jsou tak v platnosti více než čtyři dekády.

Nepřehlédněte  Parní válec ve Filadelfii rozdrtil 7 000 napodobenin hodinek Rolex

Velké společnosti nové podmínky uvítají, malí výrobci se jich obávají

Ačkoli se zhruba 500 malých, středně velkých podniků ztotožňuje s návrhem hodinářské federace, někteří menší švýcarští výrobci k němu mají výhrady. Podle nich by takto radikální zpřísnění vedlo spíše k redukci malých hodinářských dílen, než asijských společností, proti kterým je zpřísnění pravidel mířeno především.

Malé švýcarské společnosti si totiž nemohou kvůli stále silné domácí měně vyrábět tolik komponent doma a řadu dílů si nechávají vyrábět levněji v Asii. Pasche tuto námitku připouští, nicméně podle něj by nová pravidla nebyla nastolena ze dne na den, a bylo by zde určité přechodné období, během kterého by se mohli malí výrobci na jiná pravidla připravit.

Další námitka menších hodinářů  zní, že mají své podmínky již nyní oproti dřívějšímu období obtížnější kvůli schválenému snížení dodávek důležitých komponent i celých strojků mimo koncern Swatch.

Zamýšlené zpřísnění kritizuje i Laurent Aleimo, šéf společnosti Technotime, producenta hodinkových strojků. „Spíše než proti čínské invazi je novela zákona o přísnějších podmínkách značky Swiss-made o oslabení menších hráčů na domovském švýcarském trhu,“ říká Aleimo. Ačkoli Technotime nechrlí strojky v objemu jako ETA, má v portfoliu zajímavé kalibry s velkou rezervou chodu 5 dnů, některé z nich se chlubí i certifikátem COSC a nechybí ani tourbillon, královská komplikace.

Nepřehlédněte  Jeden kousek hodinek Bremont C17 Globemaster míří do dražby

Strojek Technotime s certifikací COSC Chronometer

Část její produkce míří za hranice Švýcarska a není bez zajímavosti, že 80 % akcií drží Číňan Chung Nam.

Čína jedním z hlavních importérů švýcarských hodinek a jen v minulém roce sem ze Švýcarska putovalo zboží exportní hodnot 19,3 mld. franků.

Čínští investoři na lovu

A navíc tu a tam čínští investoři zaloví ve vodách švýcarských hodinářů, nedávno se tak stali majiteli značek Eterna a Emile Chouriet, které jsou stále členy švýcarské hodinářské federace. Emile Chouriet tak v důsledku toho hodlá v příštím rove citelně zvýšit výrobní kapacity a z dílen má vzejít až 70 tisíc kusů hodinek, v roce 2010 to přitom bylo jen 9 tisíc kusů.

Ředitel značky Jean Depéry plány projektu Swissness tvrdě kritizuje. Všichni prý hrdě vystavují na odiv značku Swiss-made na číselníku, pokud by se ale majitel podíval dovnitř hodinek, v mnoha případech by prý objevil nepříjemná překvapení. „Pokud by opravdu vše na takových hodinkách muselo být vyrobeno ve Švýcarsku, velká část výroby , mnoho značek by již muselo dávno skončit“, je přesvědčen Depéry.

Nepřehlédněte  Chopard L.U.C. 8HF. Vysoká frekvence a vysoká přesnost

Generální ředitel koncernu Swatch Nick Hayek říká, že nemá problém s odběrem švýcarských strojků a dílů zeměmi asijské provenience do okamžiku, kdy vše probíhá podle pravidel a je chráněna hodnota zboží vyrobeného ve Švýcarsku.

Swatch je největším výrobcem hodinek na světě a jen v loňském roce, který byl obdobím velmi úspěšným, se celkové tržby přehouply přes 7 mld. franků. Kromě kultovních plastových hodinek Swatch pod křídla skupiny patří i manufaktury třídy haute horlogerie jako Breguet, Blancpain a OMEGA, vyšší třídu zastupuje Longines a Rado, nižší pak Hamilton či Tissot.  Ačkoli švýcarské hodinky tvoří asi jen 3 % celosvětové produkce hodinek, v segmentu luxusních hodinek Švýcarsko jasně dominuje.

Návrh zákona Swissness již prošel v jedné ze dvou komor švýcarského federálního shromáždění a tak je jeho přijetí zřejmě jen otázkou času.

Zdroj: FHS, WorldTempus

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*