Přichází nová generace legendárního chronografu Omega Seamaster Diver 300 m

Omega

Přichází nová generace legendárního chronografu Omega Seamaster Diver 300 m

Loni na podzim Omega 25leté výročí legendárního modelu Seamaster Diver 300 m oslavila uvedením zcela nové generace. A teď přišla řada také na neméně oblíbený chronograf. Vůči předchozí generaci zůstává jen větší velikost, na číselník se vrátily vlnky a klíčovou novinkou je nasazení manufakturního strojku 9900.

Jedny z vůbec nejoblíbenějších luxusních potápěčských hodinek se dočkaly na loňském Baselworldu (více o modelu najdete v tomto článku).

Na tomto stále největším hodinářském veletrhu letos sice Omega, která je součástí Swatch Group, už nevystavovala, což ale neznamená, že by na nové modely rezignovala. Jen se pravidelná novinková smršť o trochu posunula a minulý týden udeřila se vší razancí. A nalijme si čistého vína, právě nový chronograf Seamaster Diver 300 m je ze všech čerstvých přírůstků bezpochyby tím nejzajímavějším.

Keramika v plné síle spolu s in-house strojkem

Nová generace nesmrtelného chronografu na první pohled vychází právě ze základního 3ručkového modelu. Keramický číselník s gravírovanými vlnkami, výraznější ručky a indexy, provedení otočné lunety s vložkou z keramiky nebo kónický tvar heliového ventilu. Tím vším překvapil tříručkový model a to vše po něm teď dědí chronograf.

A přidává další novinky. Třeba keramická tlačítka k obsluze stopek. Pouzdro, které může být ocelové, kombinací oceli a zlata Sedna, nebo rovnou celozlaté, má jednotnou velikost 44 milimetrů. K této Omega sáhla právě s předchozí verzí, která byla (a stále je) k mání i v dříve jediné velikosti 41,5 mm.

Nepřehlédněte  Daniel Craig jako ambasador Omegy láká na nové Seamastery
Omega Calibre 9900

Vyřazení menší varianty možná bylo nutností. Hlavní novinka v podobě in-house strojku Omega 9900 má totiž větší průměr, než dosud použitý kalibr 3330 (základem ETA Valjoux 7753, vylepšeno o sloupkový mechanismus chronografu, krok co-axial a křemíkový vlásek). Zatímco kalibr 3330 má průměr rovných 30 milimetrů, 9900 měří 32,50 mm (tloušťka je 7,6 mm).

Kalibr 9900 vychází z modelu 9300, který byl uveden ve druhé generaci chronografu Planet Ocean v roce 2011. Vůči staršímu provedení (co-axial, COSC) má titanovou setrvačku (4 hz), křemíkový vlásek a systém ochrany vůči otřesům Nivachoc. Mechanismus obsahuje 54 ložiskových uložení a díky dvojici pérovníků disponuje rezervou chodu 60 hodin. Sousloví Master Chronometer na číselníku pak znamená, že strojek splňuje ještě vyšší nároky na přesnost chodu (povolená odchylka 0 až +5 s/den) a také odolnost vůči magnetickému poli indukce 15 000 gaussů (1,5 T).

Přehlednější číselník a prosklené dýnko

Použití nového strojku znamená jinou konfiguraci sčítačů. Hodiny a minuty se totiž při spuštěném chronografu načítají na subciferníku u třetí hodiny. A stejně jako u posledních dvou generací Planet Ocean (a Speedmaster) lze spojený sčítač použít jako plnohodnotný ukazatel času v libovolné časové zóně. Chcete mít neustálý přehled o času v New Yorku? Pak stopky pusťte v šest hodin ráno místního času a budete jej mít. Malá vteřinka obíhá naproti u devítky, takže v tomto směru se nic nemění.

Nepřehlédněte  OMEGA Planet Ocean Liquidmetal aneb hliník střídá keramika
Omega Seamaster Diver 300m Chronograph: srovnání generací

Uvolněné místo ve spodní části zaujal chemický vzorec oxidu zirkoničitého spolu s klíčovými parametry stroje a stupně voděodolnosti. Již zmíněné hodinové indexy jsou nejen masivnější a vystouplejší, ale jsou skutečně u každé pozice. U předchozí generace totiž na třech místech chyběly. I to je pozitivní změna, která ještě zlepšuje odečet času za tmy. Ručky chronografu už nejsou červené, ale barveně korespondují s hlavními ručkami a z okruží číselníku zmizelo 5minutové škálování. Číselník novinky je symetrický a působí celkově čistějším dojmem.

Další vítanou proměnou prošlo dýnko hodinek. Z jeho středu zmizel kultovní mořský koník a vystřídal jej safírový průhled na strojek. Patentovaný uzávěr Naiad Lock pak zajišťuje, že gravírované nápisy budou vždy orientovány přesně tak, jak mají být. V tomto ohledu se novinka přibližuje chronografu Planet Ocean, a výrazným rozdílem zůstává jen velikost (44 vs. 45,5 mm) a nižší voděodolnost (300 vs. 600 m).

Ocel jako základ, zlato s výrazným příplatkem

Dříve bylo celoocelové provedení vlastně jedinou volbou, byť je pravdou, že minulá generace přinesla ještě speciální edici ETNZ (Omega sponzoruje Emirates Team New Zealand) s titanovým pouzdrem a gumovým řemínkem.

Naproti tomu nová generace zájemcům svou šíří pořádně zamotá hlavy. Jak známo, nejlépe se totiž vybírá, když není příliš z čeho. Tedy je-li k mání ocelové provedení s černým nebo modrým číselníkem, pak svého favorita každý zvolí velmi rychle. Jenže Omega krom takových namíchala dalších sedm zdařilých kombinací, takže volba není tak snadná.

Nepřehlédněte  OMEGA Seamaster Aqua Terra GMT: vydařená premiéra strojku 8605/8615

Nové je provedení s šedým číselníkem na ocelovém tahu (210.30.44.51.06.001), verze s modrým (210.30.44.51.03.001) a černým (210.30.44.51.01.001) jsou naopak notoricky známé. Tato trojice provedení stojí 6 900 franků. Nejdostupnější bude s cenou 6 600 franků model s černým gumovým řemínkem, zakončeným ocelovou trnovou přezkou (210.32.44.51.01.001).

Ceny následujících verzí už citelně zvyšují zlacené prvky. Varianta s černým číselníkem (210.22.44.51.01.001) na gumovém řemínku s lunetou, korunkou a heliovým ventilem ze zlata Sedna (210.22.44.51.01.001) a modrá varianta s těmito prvky ze žlutého zlata (210.22.44.51.03.001) vyjde shodně na 8 600 franků.

Reference 210.20.44.51.01.001 značí verzi s černým číselníkem, která má náramek v kombinaci ocele a zlata Sedna a ta vyjde stejně jako model 210.20.44.51.03.001 (modrý číselník i luneta, prvky ze žlutého zlata) na 24 tisíc franků.

Vrcholem je pak s cenou 36 tisíc franků varianta s pouzdrem ze zlata Sedna (, doplněného o černý gumový řemínek. Tato verze je vybavena strojkem 9901, který se od typu 9900 liší zlatým závažím automatického nátahu a můstku setrvačky.

Na pulty dorazí na sklonku léta

Nová generace hodinek tedy přináší spoustu novinek a ty se samozřejmě promítly do koncové ceny. Odcházející generace stojí 5 000 franků a novinka tedy v nejlepším případě znamená příplatek 1 600 franků (tedy asi 37 tisíc korun). Jestliže tak předchozí generace v Česku stojí přibližně 130 tisíc korun, nová bude pravděpodobně atakovat hranici 170 tisíc korun a značně se tak přiblíží chronografu Planet Ocean. Není to překvapivé, obě modelové řady právě představená novinka po technické stránce významně sbližuje.

Celá nová kolekce by měla být v prodeji od konce letošního srpna a rozhodně tedy je nač se těšit.

Zdroj: Omega

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*