Tudor Pelagos

Tudor Pelagos

Tudor

Tudor Pelagos a Heritage Black Bay. Unikátní přezka a nádech 50. let

Páteční článek byl věnován novinkám značky Rolex a dnes se podíváme co v Basileji představila sesterská dílna Tudor. Radost budou mít milovníci potápěčských hodinek, modely Pelagos a Black Bay totiž právě do této kategorie patří.

Pokud máte slabost pro potápěčské hodinky a favoritem na novou časomíru jsou Rolex Submariner, ale je vám proti srsti za hodinky utratit přes 170 tisíc, pak právě letošní BaselWorld možná přinesl řešení. Jmenuje se Tudor Pelagos. Ač je design hodinek dražším Submariner docela podobný, rozhodně nejde o jejich otrockou kopii. Našli byste tak spoustu rozdílů, jiný je i materiál, z něhož je pouzdro a tah hodinek zpracován.

Tudor Pelagos

Zatímco Rolex používá nerezovou ocel 904L, Tudor Pelagos jsou z kvalitního titanu, povrch pouzdra průměru 42 milimetrů je jemně broušený, případné škrábance, které s sebou denní nošení hodinek přináší tak nebudou tak znatelné.

Titanová je i v jednom směru otočná luneta s bočním vroubkováním připomínající korunovou minci. Podobně jako u nových Submariner je i zde prstenec s luminiscenčním značením minutových pozic keramický a tedy velmi odolný. Černému číselníku vévodí obří hodinové indexy a neméně masivní ručky, všechny tyto elementy jsou pro snadnou čitelnost času luminiscenční. Na horní polovině číselníku je štít coby logo značky spolu s nápisem Tudor Geneve. Ve spodní části je pak vyznačen stupeň vodotěsnosti a to úctyhodných 500 m (= 1 640 stop).

Nepřehlédněte  Tudor uvádí limitovanou edici Black Bay Chrono Dark

Tudor Pelagos

Použit je známý 4Hz strojek ETA 2824 průměru 25,60 mm s automatickým nátahem a rezervou chodu 38 hodin. Je trochu s podivem, že Tudor nesáhl po vyšší variantě 2892-A2.

Rozpačitost z uloženého strojku ovšem zcela rozptýlí geniální zpracování přezky titanového tahu. Ta kromě potápěčské extenze pro snadné navléknutí hodinek na objemnější zápěstí v neoprenu obsahuje také hřebenový systém pro rychlé prodloužení tahu o asi 6 – 8 mm ve třech polohách. Pokud se ovšem tah prodlouží o další stupeň (právě kvůli neoprenu), uplatní se hlavní fičura této unikátní konstrukce a to pružinový systém automatického přizpůsobení obvodu tahu aktuálnímu objemu zápěstí.

Tudor Pelagos

Systém tak reflektuje fakt, že při sestupu níže a níže pod vodní hladinu se obvod zápěstí snižuje a nebýt pružinové konstrukce, hodinky  by na zápěstí najednou byly až příliš volné, což může být hluboko pod vodní hladinou nebezpečné. Každopádně, jak systém funguje,napoví přiložené pohyblivé obrázky.

Tudor Pelagos:

Tudor Pelagos budou k mání za doporučenou cenu 3 950 CH (cca 80 tisíc korun) a kromě vychvalovaného kovového tahu bude součástí balení i pryžový řemen s nezbytnou potápěčskou extenzí.

Nepřehlédněte  Tudor expanduje do Asie a v Hongkongu otevírá svůj první butik

Tudor Heritage Black Bay

Pokud vaše srdce buší pro potápky s nádechem let dávno minulých a chtěli byste jedny takové s růží v logu a příchutí značky Rolex, pak si prohlédněte Tudor Black Bay, zatím poslední přírůstek řady Heritage, kam patří mimo jiných třeba loni představené Advisor s mechanickým budíkem. Black Bay navazují na styl definovaný výrobcem již v roce 1954 a drtivou většinu hlavních rysů původního modelu si zachovávají.

Tudor Heritage Black Bay

Jmenovitě červenou otočnou lunetu, vystouplé safírové sklíčko, nebo mohutné ručky a indexy s luminiscenční výplní. Nepřehlédnutelný je pak tvar zakončení hodinové rafičky ve tvaru sněhové vločky. Trojice centrálních ruček obíhá nad černým číselníkem s vintážním logem Tudor a údaji o vodotěsnosti (200 USD) a typu strojku ve spodní části.

Je jím opět ETA 2824, jehož setrvačka kmitá v rytmu 4 Hz, což znamená 28 800 kyvů každou hodinu. Stroj je uložen v ocelovém pouzdře průměru 41 mm, zajímavé jsou takřka rovné z boku leštěné a nahoře broušené nožky, které tak nebudou ani trochu opisovat zaoblenou křivku zápěstí. Šroubovací korunka se chlubí vložkou stejné barvy jako má luneta a rytinou růže na svém čele.

Nepřehlédněte  Tudor Fastrider. S větrem o závod

Tudor Heritage Black Bay

Tudor Heritage Black Bay mají na trh přijít s cenovkou zhruba 5 000 franků, za kterou kromě textilního řemenu volitelně nabídnou vintážní kožený řemen nebo ocelový tah.

Zdroj: Tudor

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*