Tiger Woods a Link Calibre S

Tiger Woods a Link Calibre S

Tag Heuer

TAG Heuer Link 2011. Větší a s ostřejšími liniemi

Carrera, Link, nebo snad  Monaco? Která z uvedených kolekcí je pro TAG Heuer tou nejvíce ikonickou? Ačkoli je životní příběh řady Link kratší než u dalších dvou jmenovaných, pro řadu příznivců je právě tato kolekcí vůbec nejpovedenější. Prohlédněte si jejich omlazenou podobu pro nadcházející roky.

Zatímco historie legendárních hodinek Heuer Monaco spadá až do konce šedesátých let minulého století, první hodinky se zajímavě tvarovaným ocelovým tahem značka představila téměř o 20 let později. Přesto si však za těch asi pětadvacet let kolekce Link stačila vydobýt velmi pevnou pozici a je mezi klientelou TAG Heuer dosti vyhledávaná a žádaná.

Zajímavé je, že název Link není označením původním, v roce 1987, kdy světlo světa spatřil vůbec první model této řady bylo totiž zvoleno jméno S/el. Dnešní název Link byl zvolen až v roce 1999. Oba názvy přitom odkazují na unikátní prvek hodinek – jejich kovový tah, jehož každý článek sestává ze dvou zaoblených „s-kových“ dílců, které jsou v užší části spojeny čepy. Link jsou také vůbec jedinou kolekcí, která je dodávána pouze s tímto tahem, kůži nebo gumu zde nehledejte.

TAG Heuer Link na oficiálním videu:

Kromě originálního vzhledu si majitelé hodinek TAG Heuer Link chválí také jejich komfort, článkovitý tah totiž obepíná zápěstí s nebývalou jemností a na ruce je z nich opravdu velmi dobrý pocit. Z řady velvyslanců značky kolekci Link propaguje herečka Uma Thurman, její tváří byl i někdejší golfový virtuóz Tiger Woods, který se ale v posledních měsících na greenu hledal, patrně z důvodu nevalných úspěchů již od minulého týdne není ambasadorem značky.

Tiger Woods a Link Calibre S

Přes velkou oblibu a širokou škálu různých modelů s rozličnými strojky ale po čtyřech letech životního cyklu u TAG Heuer usoudili, že přišel čas na změnu. Tak jako automobilky po zhruba stejné době svým modelům dopřávají facelift, dočkala se jej i řada Link.

Jak již bylo řečeno, kolekce Link pokrývá celou širokou škálu hodinek, mezi kterými najdeme jak pánské tak dámské modely. Některé jsou vybaveny bateriovým strojkem, další mají ryze mechanické srdce a najdeme i takové, které oba principy vhodně kombinují.

Řadu hodinek TAG Heuer Link můžeme rozdělit do následujících skupin:

Link Quartz (sem spadají základní a tedy nejlevnější modely s bateriovým strojkem, ukazují čas a datum)

Nepřehlédněte  TAG Heuer Monza Chrono Calibre 36: reedice legendárního chronografu přichází

TAG Heuer Link Quartz

Link Quartz Chrono (pánské, dámské jsou malinko menší a mohou být zdobené i diamanty, kromě času a data nabízejí také stopky s přesností 1/10 sekundy)

TAG Heuer Link Quartz Chrono

Link Calibre 5 (mechanický strojek s automatickým nátahem, tři centrální ručky, datum u „6“, den v týdnu celým názvem u „12“, nebo pouze datumovka)

TAG Heuer Link Calibre 5

Link Calibre 6 (automaty s pouzdrem průměru 39 mm, mimostředná sekundovka na pozici „6“, kde je i datumovka)

Link Calibre 7 (automaty s pouzdrem průměru 42 mm, tři centrální ručky + GMT, na pozici „6“ oblouková apertura s názvy měst/časových zón)

TAG Heuer Link Calibre 7 a Calibre 6

Link Calibre S (použit je obdivuhodný hybridní elektro-mechanický strojek, který umožňuje stopovat časové úseky s přesností jako to umí TAG Heuer Mikrograph, tedy s 1/100 sekundy)

TAG Heuer LINK Calibre S

Link Calibre 16 Automatic Chrono (modely této řady jsou osazeny mechanickým strojkem Calibre 16, který vychází z kalibru ETA 7750, číselník tak ukazuje čas, datum a pomocí dvojice sčítačů také měřený časový úsek). Nejvyšším modelem je varianta, která má navíc ukazatel dne v týdnu a má i propracovanější ciferník (okruží sčítačů stopek, plastické vs. ploché logo TAG Heuer).

TAG Heuer Link Calibre 16

Link Calibre 36 Auto Chronograph Chronometer (řada, jejíž životní cyklus byl ukončen a již ji není možno koupit, použitý strojek Calibre 36 vychází z proslulého Zenith El Primero, na jehož vývoji se TAG Heuer aktivně podílela, setrvačka tak kmitá 36 000 kyvy/hodinu = téměř plynulý pohyb sekundové rafičky, strojek je certifikován v laboratořích COSC)

TAG Heuer Link Calibre 36

TAG Heuer Link 2011: větší a méně zaoblené

Omlazení se dočkaly takřka všechny ucelené modelové skupiny Link, vrcholem ale budou kusy opatřené strojkem Calibre 16, nejvyšší Calibre 36 tak pro další období zůstane výsadou vrcholových Grand Carrera a Monaco. Patrně kvůli omezené dostupnosti značky k těmto prvotřídním strojkům.

TAG Heuer Link 2011 - články tahu nejsou tolik zaoblené

Změnou prošel prvek, který je hlavním nositelem DNA této kolekce, tedy tah. Jeho hrany budou zase o něco méně zaoblené. Ostatně trend postupného ubývání zaoblení je vidět v každé nové generaci těchto hodinek, nyní je ale posun k ostřejším hranám opravdu výrazný.

Link Quartz

Vstupními budou opět modely s bateriovým strojkem, konkrétně ETA F06.111, který bude uložen v ocelovém pouzdře průměru 40 milimetrů. Pouzdro i tah bude jemně kartáčovaný, pevná luneta s bočními výstupky pak bude na své horní ploše leštěná.

TAG Heuer Link Quartz (2011)

Černý nebo bílý číselník ozdobí vertikální pruhy a dodají tak celku na atraktivitě. Na hodinových pozicích jsou protáhle indexy z leštěného kovu, na hodinové a minutové ručce je vidět SuperLuminova.

Nepřehlédněte  TAG Heuer Carrera Mikrograph Anthracite. Další velmi přesný chronograf za milion

Pod dvanáctkou je monochromatické logo TAG Heuer, naproti pak nápis LINK a nepostradatelné Swiss made. Zatím není jasné, zda bude k dispozici i verze s chronografem.

Link Automatic

V další cenové kategorie již stanou automaty, konkrétně ty se strojkem Calibre 6, který je ozdobenou variantou kalibru ETA 2895/2. Čas tedy ukazují dvě centrální ručky, mimostředná sekundová pak obíhá na subciferníku na pozici „6“, jeho věnec s minutovými pozicemi v dolní části přetíná obdélníkový otvor datumovky.

TAG Heuer Link Calibre 6 (2011)

Číselník opět zdobí vertikální proužky, provedení ruček i indexu je stejné, jako v případě řady s bateriovým strojkem. Jiné je provedení lunety, její bok je v tomto případě zcela hladký, leštěná horní plocha pak obsahuje rytiny sudých hodinových pozic. Ty budou dle zvolené reference buď v arabském nebo římském provedení. Lišit se bude také materiál lunety a to dle regionu, kromě běžné ocelové bude k dispozici i zlacená.

Link Automatic Day/Date

Další modely budou využívat strojku Calibre 5, který stejně jako u předchozí generace nabízí komplikaci dne v týdnu. Ten je ale nově zobrazen nikoli v horní, ale v dolní části ciferníku v oblouku mezi sedmou a pátou hodinou. Leštěná luneta pak bude ve stejném provedení jako u typů s Calibre 6.

Pouzdro hodinek je velikosti 42 milimetrů, zde se tedy mezigenerační nárůst rozměrů nekoná. Zmizelo také slovní označení hodinových pozic z obvodového prstence číselníku. Označení kolekce jakožto i černobílé logo TAG Heuer je situováno pod dvanáctkou, nad aperturou datumovky je pak označení použitého kalibru.

Link Calibre S

Faceliftu se dočkala také řada se zajímavým hybridním strojkem Calibre S, který je nově usazen v ocelové pouzdře průměru 43 milimetrů. Kalibr samotný sestává z celkem 230 komponent a umožňuje velice přesné měření časových úseků. Filozofie zobrazení přitom zůstala nezměněna, ve spodní části číselníku tak je dvojice oblouků se stupnicí v rozsahu 0 – 9, na levém ručka ukáže desetiny, na pravém pak setiny sekundy.

TAG Heuer Link Calibre S (2011) s předchozí verzí

To ovšem pouze v režimu, kdy je chronograf spuštěn, čemuž se obratem přizpůsobí všech pět ruček na číselníku. Hodiny, minuty a sekundy totiž měří centrální trio ruček, a v okamžiku zastavení stopek se pak na dvojici oblouků pohodlně odečte přesný údaj. Pokud není chronograf aktivní, dvojice ruček ukazuje aktuální datum.

Nepřehlédněte  TAG Heuer připomíná památku pilota Senny dvěma specialitami

Obloučky se stupnicemi byly u předchozí verze modré, zde se vše ponořilo do monochromatického nádechu. Přibyly ale vertikální pruhy a hodinové indexy doplňují drobné obdélníky se SuperLuminova. Korunka ani tlačítka stopek z pouzdra tolik nevystupují, na pevné leštěné lunetě je pak stupnice tachymetru k přibližnému určování rychlosti.

Link Calibre 16

Vrcholové modely kolekce Link budou opět osazeny poupraveným strojkem ETA Valjoux 7750, kterému u TAG Heuer říkají Calibre 16. Oproti minulé generaci mírně narostl průměr pouzdra a to na 43 milimetrů. Tvary zůstaly zachovány, ovšem stejně jako u Calibre S, i tady se zmenšily tlačítka stopek a kratší je také korunka, byť je většího průměru. Na fotografiích se zdá, že jsou zářezy na jejím plášti výraznější a tak by se korunka mohla i lépe ovládat, na současném modelu přeci jen trochu prokluzovala.

Díky většímu průmětu se zvětšila plocha číselníku, třebaže je rozvržení všech jeho elementů stejné:

  • pozice „3“: monochromatické reliéfní logo TAG Heuer LINK spolu s ukazatelem data
  • pozice „6“: hodinový sčítač chronografu
  • pozice „9“: subciferník s mimostřednou sekundovou ručkou a nápisem Calibre 16 (u předchozí generace nebylo) zasahuje do obou sčítačů
  • pozice „12“: minutový sčítač stopek

TAG Heuer Link Calibre 16 (2011)

Všechny subciferníky jsou oproti ploše číselníku níže položené, na výběr bude verze s černým a bílým číselníkem, současné nabídka přitom navíc čítá také modrou a šedou variantu. Zda se modelová nabídka časem rozroste také o tyto není jasné, stejně tak nevíme, jestli přijde nástupce aktuální nejvyšší verze, která přidává ukazatele dne v týdnu.

Samozřejmostí je u všech hodinek konvexní safírové sklo, zůstává také vodotěsnost 200 m platná pro celou řadu. Doporučené ceny začínají od 2 100 USD (quartz), automaty pak startují od 2 700 USD (Calibre 6), verze s Calibre 5 bude mírně dražší (2800 USD ocel, 3 800 USD bicolor), kategorie Calibre S přijde asi na 3 500 dolarů, mechanický chronograf s Calibre 16 pak na 3 900 USD. Kompletní kolekce TAG Heuer Link 2011 je již k dispozici v prvním americkém butiku v Las Vegas, brzy se ale dostane i k nám.

Další fotografie:

TAG Heuer Link Quartz (2011)

TAG Heuer Link Quartz (2011)

TAG Heuer Day/Date (2011)

TAG Heuer Automatic Day/Date (2011)

TAG Heuer Link Calibre S

TAG Heuer Calibre S (2011)

TAG Heuer Calibre 16 (2011)

TAG Heuer Link Calibre 16 (2011)

Zdroj: Calibre 11, TAG Heuer

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*