Seiko Prospex Street Series SNE537P1

Seiko Prospex Street Series SNE537P1

Seiko

Seiko Prospex Street Series jsou pouliční potápky se solárním pohonem

Seiko v roce 1975 představilo vůbec první potápěčské hodinky s titanovým pouzdrem s 600m vodotěsností. Specialitou byla dvouvrstvá konstrukce pouzdra, kdy jádro obklopila obvodová skořepina, poskytující mnohem větší ochranu nejen vůči korozi, ale i otřesům a dalším nástrahám, kterým jsou hodinky často vystaveny. Ono unikátní provedení pouzdra si po letech vysloužilo přezdívku tuna can, tedy tuňáková konzerva. 

Seiko Tuna bezpochyby patří k nejsnáze rozpoznatelným modelům z dílen japonského giganta. Zdvojená konstrukce pouzdra totiž hodinkám vtiskuje unikátní a tedy nezaměnitelný vzhled.

Příznivci Seika mají tuňáky opravdu rádi, a svou náklonnost prokazují rozšiřováním svých sbírek, ve kterých mají alespoň jedny Tuny své místo vždy jisté. A většinou nezůstane u jedněch.

Seiko na prodejní úspěchy “tuňáků” reaguje chrlením nových modelů a Prospex Street Series jsou zatím jejich poslední variací.

Jedny z nejkompaktnějších

Jakékoli Seiko Tuna jsou obvykle zárukou maskulinních rozměrů, kdy průměr atakuje hodnotu 50 milimetrů a leckdy tuto hranici i překonává. Co ale rozhodně nepřekonává je hranice nositelnosti. Náramek nebo řemen tzv. vyrůstá zespod pouzdra a tak i velké 50mm Tuny padnou na štíhlé zápěstí až překvapivě dobře. A nejen to. Nebojím se totiž říci, že pohodlnější velké hodinky snad ani nejsou.

Nepřehlédněte  Seiko Prospex LX se cenami dostává do revíru Grand Seiko

A jak nám vyrostly nové Street Series? Vůči původní prapředloze z roku 1975 jsou značně menší, průměr totiž je 46,2 mm a tloušťka ani ne 13 milimetrů (12,7 mm). Jádro pouzdra je z nerezové oceli s tvrzeným povrchem a obepíná jej prstenec z tvrdého plastu. Upřímně řečeno ale plast klame tělem, čemuž vydatně napomáhá škrabaná povrchová úprava.

Seiko Prospex Street Series SNE537P1

Další důležitou částí konstrukce je otočná luneta. Má rovněž ocelový základ a vložku tvoří hliníkový prstenec je hliníkový. Seiko její provedení vyzdvihuje, mluví o trojdimenzionálním designu, čímž má nepochybně na mysli vyfrézovanou část prvních 15 minut stupnice, která slouží k odměřování časových úseků a to nejen při pobytu pod hladinou. První čtvrtina minutové škály bývá u potápěčských hodinek velmi často nějakým způsobem zvýrazněna, ovšem o spousty aktuálních modelů linie Prospex Sea zvýraznění chybí.  Stejně jako jiné základní tuny mají i tyto 200m voděodolnost.

Hardlex a oblíbený solární strojek

Luneta obepíná silné hardlexové sklo, které poskytuje ochranu číselníku známého designu. Vévodí mu nepřehlédnutelné hodinov indexy a tučné ručky. Datumové okénko je na na čtyřce a všechny pohyblivé prvky pohání kalibr V157 Solar.

Nepřehlédněte  Seiko zachraňuje oceány speciální edicí Save the Ocean

Známý a stále oblíbenější strojek, který je díky solárnímu pohonu spolehlivý a takřka bezúdržbový. Rezerva chodu je při plném nabití celých 10 měsíců a tak i když hodinky vytasíte z krabičky po mnoha týdnech v úplné tmě, půjde stále přesně. Tedy alespoň pokud zrovna nedojde ke změně letního času na zimní nebo naopak. Strojek disponuje i ochranou proti přebití a k jeho obsluze slouží šroubovací korunka na pozici čtyři.

Seiko Prospex Street Series SNE537P1

Ohebný silikonový řemínek, jehož povrch se poměrně důvěryhodně tváří jako kožený, barevně ladí se zbarvením číselníku a vlastně i lunety. A jakými barvami mohou nové Street Series vlastně hrát?

V nabídce je krom šedé barvy s označením SNE537P1 i provedení olivové (SNE535P1) a model s nádechem námořní modře s kódovým jménem SNE533P1.

Seiko Prospex Street Series Solar Diver jsou už k dispozici přímo na oficiálních stránkách výrobce za 450 dolarů. V tuzemsku by tak mohly být k dostání za přibližně 12 tisíc.

Zdroj: Seiko

 

Nepřehlédněte  Seiko SLA033. Kultovní Willardy z Apocalypse Now se vrací

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*