Ball Engineer M Marvelight

Ball Engineer M Marvelight

Ball Watch Co.

Prohlédněte si nové Ball Engineer M Marvelight s in-house strojkem

Ball rozšiřuje modelovou řadu Engineer M novým modelem. Jmenuje se Marvelight a jejich hlavní devizou je bezpochyby nasazení vlastního strojku 7309, vůbec prvního in-house kalibru z dílen této manufaktury s americkými kořeny.

Omezení prodeje strojků ETA mimo kmenové značky koncernu Swatch Group, ke kterému skupina před lety přistoupila, přidělala ostatním značkám nemalé vrásky.

Totiž těžko si lze představit větší problém, než je přiškrcení dodávek “srdcí” každých mechanických hodinek.

Společnosti s dostatečně velkými finančními rezervami proto začaly stavět týmy, jež byly pověřeny vývojem vlastních kalibrů.

A ke slovu se samozřejmě dostala i konkurence firmy ETA, zejména Sellita a Soprod.

Právě Sellita vyrábí strojky, kterými lze nahradit kalibry ETA 2824 a Valjoux 7750, což pokrývá drtivou většinu základních tříručkových modelů i hodinek s chronografem. Její prodeje proto musely vystřelit směrem vzhůru.

Ne každá společnost si ale může dovolit vývoj in-house strojků a proto není ojedinělý scénář, kdy jedna firma svůj in-house kalibr dodává menším hráčům.

Celá věc je dosti složitá a její důsledky na hodinářský průmysl obrovské, a i stručný popis situací nejvýraznějších výrobců strojků by vydal na velký samostatný článek.

Současný stav omezení dodávek totiž není konečný a od roku 2020 může Swatch Group podle COMCO (švýcarský úřad pro ochranu hospodářské soutěže) prodeje strojků mimo skupinu zastavit úplně. Svůj postup má tedy posvěcen úřady a není proto pochyb, že jej využije.

Nepřehlédněte  Ball Watch Trainmaster One Hundred Twenty aneb 120 let synonymem přesnosti

Ball se loni zařadil mezi výrobce in-house strojků

Firma svůj historicky první manufakturní strojek představila na sklonku loňského roku a jako první jej uložila do modelu Challenger z řady Engineer M (M je v tomto případě s velkou pravděpodobností akrynom slova Manufacture).

A co vše kalibr 7309 umí? Pomocí trojice centrálních ruček ukazuje čas a součástí mechanismu je i ukazatel data. Další komplikace strojek neobsahuje.

Setrvačka pracuje na obvyklé frekvenci 4 hertzů (28 800 kyvů/h) a po plném natažení (korunkou nebo pohybem) se nezastaví následujících 80 hodin. Právě to výrobce v prezentaci kalibru vyzdvihuje s tím, že hodinky v klidu “přežijí” i prodloužený víkend.

Kalibr je částečně antimagnetický, odolá poli intenzity 4 800 A/m, jak předepisuje norma ISO 764, případě její ekvivalent DIN 8309. Vítaným vylepšením je patentovaný systém ochrany vůči otřesům Amortiser®.

Důležitou informací je certifikace COSC Chronometer, každé hodinky s tímto strojkem se tak budou pyšnit předepsanou přesností v intervalu -4 až +6 sekund/24 h.

Plochy strojku zdobí ženevské pruhy, na rotoru je pak mohutné logo standardu RR (Rail Road).

Marvelight aneb klasika přichází s novým strojkem

Nové Marvelight jsou hodinky klasického střihu a kombinují tak elegantní linie pouzdra, které ale disponuje dostatečnou 100m voděodolností, což je typické spíše pro sportovní hodinky.

Nepřehlédněte  Ball Trainmaster Eternity. Hodinky na věčné časy

Na rozdíl od modelu Challenger, který dostal manufakturní strojek jak první, mají Marvelight klasičtěji zpracovaný číselník, prostý hranatých z tritiových trubic sestavených arabských číslic.

Hodinové pozice tak bez výjimky reprezentují drobné duté skleněné trubičky, ve které je utěsněn čistý tritiový plyn (H3). Tato inovativní švýcarská technologie se pyšní vyšším 100násobně vyšším jasem záření vůči konvenčním luminiscenčním materiálům a také dlouhou životností až 25 let.

Ball Engineer M Marvelight

Marvelight se budou o přízeň nakupujících ucházet ve dvojí velikosti ocelového pouzdra, od kterého se trochu překvapivě odvíjí i počet použitých tritiových trubic. Zatímco 40mm verze jich obsahuje 17, větší varianta s 43mm pouzdrem jich má trochu nelogicky méně (15).

Tloušťka 13,4 mm je pak společná oběma verzím, stejně jako safírové sklíčko po obou stranách pouzdra, přičemž na straně číselníku je doplněno o antireflexní vrstvu. Na výběr je černý, šedy nebo modrý číselník s centrálním výbrusem, korunka k nátahu strojku a seřizování času a data je pak šroubovací.

Provedení číselníku a velikost pouzdra nejsou jedinou proměnou, zájemce se bude muset rozhodnout také mezi ocelovým náramkem a koženým řemenem s trnovou přezkou.

Ball Engineer M Marvelight mají cenovku nastavenou na 2 990 dolarů, což je při aktuálním kurzu necelých 70 tisíc korun. Vůči původnímu modelu se strojkem ETA jsou tedy dražší asi o 25 tisíc korun.

Nepřehlédněte  Soutěžte s Ball Watch Co. a Microsoftem o nejvyšší model hodinek z portfolia výrobce

[box type=“info“]RR standard [/box]

Historie tzv. RR standardu sahají do konce 19.století, konkrétně do roku 1891. Tehdy si čelní srážka dvou železničních souprav k ohijském Kiptonu vyžádala několik lidských životů. Tehdy se na kolejišti setkaly dva spoje, které se běžně míjely na definovaném místě. Tragédii způsobila závada časomíry jednoho ze strojvůdců, policejní vyšetřování totiž ukázalo, že se hodinky v inkriminované době na celé 4 minuty zastavily.

Zakladatel společnosti Ball Webb C.Ball byl později vedením americké železnice pasován do role drážního časového inspektora a pověřen sepsáním standardů, které musely každé u železnice používané hodinky splňovat. Nutno říci, že kritéria to byla velmi přísná a právě RR standard se později stal organizaci Swiss Society of Chronometry inspirací k vlastní a dodnes hojně používané normě COSC.

  • Neustálý bezpečný výhled na číselník bez víček (u kapesních hodinek obvyklé)
  • Průměr hodinek mezi 43,17 a 44,86 mm
  • Natahovací korunka na pozici “12”
  • Nejméně 17 ložiskových kamenů
  • Maximální týdenní odchylka 30 sekund týdně, tedy maximálně něco přes 4 sekundy oběma směry za den. Kritérium přesnosti tedy bylo vyšší, než jaké stanovuje COSC Chronometer
  • Zkoušeno v pěti různých pozicích
  • Zkoušeno v teplotním rozsahu od 40 do 95 Fahrenheit

Zdroj: Ball

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*