Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition

Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition

Oris

Oris připomíná 80leté výročí způsobu indikace data bronzovými hodinkami

Po bronzu sahají hodinářské značky stále častěji. Mít v nabídce alespoň jedny hodinky z tohoto dříve v různých průmyslových odvětvích hojně užívaného materiálu se pomalu stává povinností. U Orisu volba bronzu v případě novinky jménem Big Crown Pointer Date 80th Anniversary sice nepadla poprvé, to však atraktivitu časomíry nijak nedegraduje.

V posledních letech platí, že limitované nebo jinak speciální edice hodinek nemusí svou jedinečnost dávat okatě najevo rovnou zlatými pouzdry. Ukazuje se, že stačí zvolit značně levnější ale určitě ne méně zajímavý materiál. Bronz u hodinek zkrátka funguje.

Příkladem budiž speciální edice Panerai PAM00382 Submersible, jejíž aktuální cena v podstatě odpovídá relacím, za které lze pořídit zlaté paneraie.

Jenže za bronzové hodinky není třeba vynaložit stovky tisíc korun, což Oris dokazuje už podruhé. Prvními bronzovými hodinkami se předloni stala speciální edice Carl Brashear LE, vycházející z modelu Divers Sixty-Five. Carl Brashear se stal prvním Afroameričanem, který roku 1970 dosáhl na titul US Navy Master Diver. A to navzdory svému handicapu, v roce 1967 totiž při záchranné misi přišel o část levé nohy.

Nepřehlédněte  Oris RAID Alarm Edition. Hodinky s mechanickým budíkem

Neobyčejný život tohoto důstojníka amerického námořnictva popisuje film Men of Honour, ve kterém jeho postavu ztvárnil Cuba Gooding Jr. Doporučená cena této edice s nákladem pouhých 2 000 kusů byla 2 600 € (asi 68 tisíc). Letos byl na jeho počest uveden i chronograf, opět s bronzovým pouzdrem a celkovém nákladu 2 000 kusů. Cena ale povyskočila na 4 400 eur (115 tisíc), což vzhledem ke skromné produkci a materiálu pouzdra stále byla velmi zajímavá nabídka.

ORIS CARL BRASHEAR CHRONOGRAPH LIMITED EDITION

Oris ukazují datum svým způsobem už 80 let

Letos uplynulo 80 let, kdy Oris vydal své první hodinky, u kterých datum indikovala ručka, upínající se k číslu po obvodu číselníku a nikoli formou věnce. Tato techniky Oris vyvinutá komplikace se následně stala jakýmis poznávacím znamením hodinek Oris. Je tedy pochopitelné, že si osmdesátileté výročí tohoto mechanismu připomenutí zaslouží.

Pouzdro má 40mm průměr a bronz je zajímavý tím, že používáním vytváří na svém povrchu patinu a jeho vzhled se tak postupně mění. Konstrukce odolá tlaku 50m vodního sloupce a hodinky tak není nutno odkládat ani při koupání. Tmavě hnědý kožený řemínek s bronzovou trnovou sponu vám ale v takovém případě určitě nepoděkuje. Zkrátíte mu totiž dobu životnosti.

Nepřehlédněte  Oris Carlos Coste LE Cenote Series

Pevná luneta je jemně vroubkovaná a spolu s tvarem hlavních ruček připomíná klasickou mechanickou časomíru dob dávno minulých. Nad zelenou plochou číselníku obíhá samozřejmě i centrální vteřinka a čtvrtá ručka slouží jako ukazatel data.

Ručky i číslice na hodinových pozicích jsou opatřeny vrstvou Super-LumiNovy, a garantují tak čitelnost i za tmy.

Použit je kalibr 754, který vychází ze strojku Sellita Sw 200-1 se 4Hz oscilací setrvačky a 38h rezervou chodu. Průměr strojku je 25,60 milimetrů a mechanismus v součtu obsahuje 26 ložiskových kamenů.

Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition jsou v prodeji za cenu 1 800 € (cca 47 tisíc korun).

Zdroj: Oris

Štítky: /

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*