Breitling Colt GMT+

Breitling Colt GMT+

Breitling

Nový Breitling Colt Chronograph II, Colt 44 a Colt 33: kompletní redesign

Švýcarská značka Breitling před nedávnem mírně obměnila svůj oficiální web a od minulého týdne na něm mohli návštěvníci zhlédnout také zbrusu novou kolekci. Tedy spíše obměněnou, z obrazovky totiž na ně mířil nový Colt.

Řada Colt je milovníkům značky velmi dobře známa a zejména modely se strojky SuperQuartz představovaly cenově dostupnější hodinky, tedy alespoň v porovnání s jejich protějšky vybavenými mechanickými kalibry. Velkou výhodou byl i vysoký stupeň vodotěsnosti, obvykle 300 nebo 500 m (u verzí prodávaných před rokem 2000 byly i 100 m modely).

Breitling Colt GMT+

Poslední takový zástupce byl představen loni na výstavě v Basileji, šlo o Colt GMT +, který měl ve středí číselníku uchycenou hned čtveřici rafiček. Kromě obvyklé trojice tak nechyběla GMT ručka, symbolizující čas ve druhé časové zóně, která jednou dokola oběhla za 24 hodin. V ocelovém pouzdře průměru lehce nad 41 milimetrů tikal Breitling caliber 32, který konstrukčně vycházel z kalibru ETA 2893-2 (GMT verze známého 2892).

V každém případě se letos v Breitlingu rozhodli, že by kolekci Colt již nějaké to omlazení prospělo a proto přichází zcela nové generace a změn rozhodně není málo. Je nový Colt ostře nabitou zbraní, nebo se vám zdá, že oproti konkurenci nebude tou správnou municí?
 

Breitling Colt II: elektronika hraje prim

Příznivce ryze mechanických hodinek asi nová kolekce Breitling Colt II nechá prozatím chladnými. Doposud představená trojice základních modelů totiž bez výjimky spoléhá na patentované strojky SuperQuartzTM. Ačkoli je přesnost běžných hodinek s bateriovým strojkem vysoká (denní odchylka se pohybuje okolo 0,5 sekundy) pro standardy této s letectvím spojené značky to bylo málo.

Nepřehlédněte  Breitling Avenger Seawolf Blacksteel: extrapřesné a vodotěsné hodinky

Breitling Colt v novém

Proto před lety vznikl strojek SuperQuartz, jehož přesnost je oproti běžným řešením 10× vyšší, měsíční odchylka tak může být třeba jen okolo 1,5 – 2 sekundy.  Takovou odchylku udělají kvalitní a dobře seřízené mechanické hodinky každý den (certifikace COSC Chronometer povoluje pro kalibry průměru nad 30 mm odchylku -4 – +6 sekund za den).

Breitling Colt Chronograph II

Nejvyšším modelem nově představené kolekce je Colt Chronograph II s rozměrem pouzdra 44 milimetrů a hmotností těla lehce přes 104 gramů (s ocelovým tahem tak bude hmotnost atakovat 200g hranici).

Oproti předchozí generaci jsou tak hodinky značně větší, dříve totiž průměr fluktuoval mezi 40 a 41 mm, velkých změn se dočkal i design.

Breitling Colt Chronograph II, Colt 44 a Colt 33

První z nich je provedení otočné lunety, jejíž design byl dříve společný pro hned několik kolekcí (Skyland Avenger, Chronomat, SuperOcean, Blackbird). Ta je nyní masivnější, zmizela čtveřice výstupků k navigaci a do plochy broušené oceli jsou nyní značky vyryty. Značeny jsou minutové pozice v 5-minutových intervalech. Díky bočním obvodovým výstupkům díl připomíná lunetu z kolekce Aquatimer od IWC.

Z pouzdra vystupují masivní nožky s roztečí 22 milimetrů, většina ploch pouzdra je jemně broušena. Ve vysokém lesku jsou vyvedeny tlačítka chronografu, šroubovací korunka s reliéfním logem na čele a boky pláště, leštěné bude se vší pravděpodobností i závitové víčko hodinek.

Breitling Colt Chronograph II (detail korunky, tlačítek a lunety)

Zrcadlového lesku se ovšem vzdal masivní tah hodinek, který postrádá doposud neodmyslitelnou část DNA kódu Breitling – zkosené články, které se promítaly i do tvaru pojistky na sponě, jsou pryč.

Nepřehlédněte  Herbert Nitsch chce pokořit hranici 800 stop pod vodní hladinou

Je trochu nepochopitelné, že se k tomuto kroku vedení manufaktury odhodlalo, právě díky nevšedním tvarům tahu byly hodinky Breitling snadno identifikovatelné. Další diferencí je mezera mezi pouzdrem a uchyceným tahem, u breitlingů vždy pouzdro přecházelo v tah bez mezer.

Breitling Colt Chronograph II

Bateriový strojek dokáže veškeré pohybující se elementy číselníku udržet při životě až tři roky, záležet samozřejmě bude na četnosti používaní chronografu s přesností 1/10 sekundy a funkcí fly-back, která umožňuje okamžitý reset času bez nutnosti načítání nejprve zastavit.
Celkově lze měřit 12 hodin (pozice "10") a 60 minut, ručka sekající sekundy na desetiny je pak na pozici "2". Orámovaná obdélníková apertura věnce data je mezi čtyřkou a pětkou. Hodinové indexy a hlavní rafičky jsou vybaveny materiálem SuperLuminova, čitelnost času tak bude velmi dobrá i za tmy.

Číselník může být černý, modrý nebo stříbrný (černé subciferníky), sčítače chronografu jsou ve dvou zbylých případech bílé. Společným prvkem všech verzí je paprsková textura na prvním a třetím kvadrantu a klenuté safírové sklíčko s oboustrannou antireflexní vrstvou.
Breitling Colt Chronograph II je vodotěsný do 300 metrů (reálně cca 30-metrová hloubka) a kromě ocelového tahu (Ocean Racer, Professional) bude k dispozici na koženém řemenu nebo polyuretanu (Diver Pro).

Breilting Colt 44

Colt 44 napovídá, že disponuje stejně mohutným pouzdrem jako verze s chronografem, uvnitř je ale uložen kalibr Breitling 74, jehož jedinou komplikací je ukazatel data na pozici "3". Tím pádem je větší i životnost baterie, která má dosáhnout až na 8 let provozu.
Colt 44 se chlubí větším stupněm vodotěsnosti a to 500 metrů, proto je také jeho pouzdro poměrně tlusté, má 14 milimetrů.

Nepřehlédněte  Breitling American Tribute: Chronomat B01 v limitované edici

Breitling Colt 44

Absence stopek a tedy  příslušných sčítačů skýtá prostor pro masivní nápisy, pod dvanáctkou je to logo a nápis Breilting spolu s letopočtem založení, ve spodní polovině kruhu pak připomínka získané certifikace COSC a vodotěsnost přepočtená i na stopy.
Provedení lunety i korunky je stejné, i v tomto případě je tedy na závit, linie pouzdra přitom korunku nijak zvlášť nechrání.

Barevné provedení číselníku zůstalo (černá, modrá, stříbrná), nechybí ani ony paprsky vycházející ze středu přes první a třetí kvadrant kruhové plochy.

Breitling Colt 33

Zatímco uvedená dvojice je kvůli velkému rozměru určena pro mužskou část populace, při pohledu na poslední variantu nového Coltu zaplesají zejména dámská srdce. Ocelové pouzdro průměru 33 milimetrů je totiž pro dámskou ruku naprosto ideálním rozměrem.
Znatelně menšímu rozměru hodináři museli přizpůsobit i použitý kalibr, zůstává sice SuperQuartz, ovšem nasazen je verze Breitling 77 s životností baterie 3 až 4 roky.

Breitling Colt 33

Tvarování pláště, lunety i ocelového tahu, který může volitelně nahradit guma či kůže, zůstalo stejné, všechny plochy jsou ale v tomto případě leštěné. Výjimkou budiž horní plocha lunety.
Stupeň vodotěsnosti zůstal na úrovni verze 44 (500 m), a přesto je tloušťka pouzdra pouhých 11,60 mm. 

Štítky: / /

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*