Blancpain Fifty Fathoms 
 5015 -12B30-52A

Blancpain Fifty Fathoms 5015 -12B30-52A

Blancpain

Legendární černé Blancpain Fifty Fathoms poprvé v titanu

Fifty Fathoms je název dnes už legendární modelové řady potápěčských hodinek z dílen značky Blancpain. A ta zástupu svých fanoušků připravila hned zkraje roku nečekaný dárek. Kultovní divery totiž vůbec poprvé přicházejí v titanovém provedení.

Blancpain Fifty Fathoms jsou pojem. Neobyčejná časomíra, jejíž příběh se píše celá desetiletí a za tu dobu si v hodinářském světě stačila vydobýt obrovskou popularitu. Logicky by se tak o nich daly popsat celé stohy papíru, nebo v editoru naťukat dlouhé kilometry textu. A bylo by to jistě poutavé čtení. Dnes si ale krátce představíme dosud poslední iteraci tohoto modelu a historie Fifty Fathoms se dotkneme jen letmo.

První Blancpain Fifty Fathoms byly uvedeny v roce 1953 a na jejich vývoji se podíleli čelní zástupci francouzského námořnictva pod vedením kapitána Boba Maloubiera a poručíka Clauda Riffauda. Hodinky při svých častých výpravách do hlubin oceánů používal i potápěč a dokumentarista Jacques-Yves Cousteau, v jehož šlépějích kráčí jeho vnuk Fabien Cousteau. I ten se potápění věnuje na profesionální úrovni a z jeho ponorů vznikají působivé dokumenty.

Nepřehlédněte  Blancpain Villeret Ultra-Slim Date Retrograde. Hodinky s klikatou datumkou

Netrvalo dlouho a sláva Fifty Fathoms se dostala až za velkou louži a v roce 1958 se hodinky staly oficiální časomírou amerického útvaru speciálních sil Navy SEALs (SEa, Air, Land).

Od těch doby byly Fifty Fathoms uvedeny v ohromném množství modelů a jen současná nabídka při sečtení počtu modelů a jejich variant čítá přes 80 kousků. Nejnovější z nich na první pohled tolik nezaujme. Ne snad, že by nešlo o povedené hodinky. Jen budete mít oprávněný dojem, že na vlas stejný model už v nabídce je. Přesto je ale novinka něčím výjimečná, vůbec poprvé totiž základní tříručkový model přichází s titanovým pouzdrem.

Stejné proporce, jen v titanu

Proporcionálně se od své ocelové předlohy ani trochu neliší. Průměr pouzdra je 45 milimetrů, jeho tloušťka pak dosahuje hodnoty 15,4 mm. Na své si tak přijdou příznivci velkých, ale ne příliš hmotných hodinek. Nižší hmotnost vůči ocelové verzi totiž u titanové bude znatelná.

Číselník má známý design, ručky sou tedy mečového tvaru a značné trojúhelníkové indexy na střídají na klíčových pozicích arabské číslice.

Nepřehlédněte  Ruský premiér Putin daroval dělníkovi své hodinky Blancpain

Do pohybu je spolu s datumovým věncem s aperturou mezi čtvrtou a pátou hodinou uvádí manufakturní kalibr Blancpain 1315. Ten čítá celých 35 ložiskových uložení a díky trojici spojených pérovníků nabízí nadstandardní rezervu chodu v délce 120 hodin. Hodinky tak po odložení v pondělí budou i v pátek večer ukazovat přesný čas. A odchylka? Ta nebude značná, přestože hodinky nemají punc chronometru, budou seřízeny na velkou přesnost.

Setrvačka každou hodinku vykoná 28 800 kyvů (4 Hz) a  stejně jako vlásek je zhotovena z křemíku, který zaručuje vysokou odolnost mechanismu proti magnetickému poli.

Safírové je u hodinek nejen sklo nad číselníkem, ale tradičně také vložka otočné lunety. Přestože v posledních letech houfně nastupují keramické vložky, Blancpain v tomto směru zůstává konzervativní.

Pohodlné nošení hodinek zaručí černý nylonový nebo NATO řemen téže barvy s trnovou přezkou. Blancpain si každého kousku této časomíry cení na 14 700 franků, což je po přepočtu s 8% daní asi 365 tisíc korun.

Zdroj: Blancpain

Štítky:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*