Současné Blancpain Fifty-Fathoms

Současné Blancpain Fifty-Fathoms

Blancpain / Novinky

Blancpain X Fathoms. Vskutku obří potápky změří hloubku ponoru

Butiky tradiční značky Blancpain již brzy svým návštěvníkům nabídnou nové vskutku zajímavé hodinky. Novinka navazující na legendární kolekci Fifty-Fathoms byla představiteli značky představena teprve před několika dny ve slunné Dubaji. Nové Blancpain X Fathoms jsou vskutku impozantní potápky.

Blancpain je ve světě haute horlogerie pojmem již téměř 280 let, datum založení se totiž datuje k roku 1735. Jde tak o vůbec  nejstarší hodinářskou manufakturu, Vacheron Constatin totiž byla založena až o dvacet let později (1755). Ovšem vzhledem k tomu, že Blancpain v polovině dvacátého století na poměrně dlouhou dobu z hodinářského světa zmizela a byla obnovena až v osmdesátých letech, je za nejstarší manufakturu považována právě Vacheron Constantin, která existuje nepřetržitě.

Současné Blancpain Fifty-Fathoms

Blancpain je jednoznačně proslulá hodinkami Fifty-Fathoms, které plnily úlohu časomíry příslušníkům amerického a francouzského námořnictva již v padesátých letech minulého století. První Blancapin Fifty-Fathoms totiž byly právě na zakázku námořních sil vytvořeny roku 1953. Jejich název je odvozen pro jejich velký stupeň (tehdy ještě) vodotěsnosti, garantovaly totiž chod i v 50 fathomech pod hladinou, což odpovídá hloubce zhruba 91,5 metru. To byl pro náramkové hodinky v 50.letech naprosto nevídaný výsledek. Blancpain Fifty-Fathoms se proto zanedlouho stávají synonymem pro kvalitní vodotěsné hodinky s přehledným číselníkem.

Nepřehlédněte  TAG Heuer Carrera Mikrograph Anthracite. Další velmi přesný chronograf za milion

Jejich značnou oblibu potvrdil také známý dobrodruh, cestoval a filmař Jacques Cousteau, kterému Fifty-Fathoms asistovaly při filmování dokumentárního snímku The Silent World v oceánu.

Novinka na oficiálním videu:

Blancpain X Fathoms: opravdu mamutí kousek

Ačkoli Fifty-Fathoms vždy byly mohutné hodinky, nové X Fathoms je časomíra doslova mamutí. Ostatně průměr pouzdra bez korunky atakuje 56 milimetrů, tloušťka se pak zastavila na čtyřiadvaceti jednotkách. To jsou úctyhodné ale pro řadu chronomaniaků zároveň odstrašující proporce.

Zkrátka s těmito "cibulemi" na ruce neminete žádná futra a jak víme, následky takových setkání bývají leckdy ošklivé. A to by v případě nových Blancpain byla přece jen obrovská škoda.

Blancpain X Fathoms

Zřejmě obava s nadměrné hmotnosti přiměla konstruktéry zvolit coby hlavní stavební prvek ohromného pouzdra lehký titan. Použitý kalibr je sice nadprůměrně velký, ovšem hodně místa si  vyžádalo také ústrojí mechanického hloubkoměru, jehož kovové membrány z amorfního materiálu (bez krystalové mřížky) dynamicky zjišťují hloubku aktuálního ponoru. Je to vůbec poprvé, kdy byla taková membrána u potápěčských hodinek použita.

Blancpain X Fathoms

Maximální měřitelná hloubka je 90 metrů (překvapivě), hloubku pod hladinou ukazuje ručka s oranžovou špičkou na stupnici zobrazené ve světlejším středu ciferníku.  Kolem jsou zvýrazněny pouze čtyři hlavní hodinové pozice arabskými čísly, nápadité je spojení devítky a nuly (90) coby maximální hodnoty ponoru.  Luminiscenčními indexy jsou pak pro co nejlepší odečet času značeny ještě pětiminutové intervaly. Krátká červená ručka si pak pamatuje hloubku největšího ponoru, tuto její vzpomínku lze ale tlačítkem u osmičky kdykoli vymazat.

Nepřehlédněte  Panerai v dramatu Trust od Davida Schwimmera

Po obvodu je další tentokráte modrá stupnice, opět v intervalu 12 – 9, její maximum je ale 15 metrů, s přesnosti asi 30 centimetrů, ukazatelem je dlouhá ručka s modrou špičkou. Mezi desítkou a jedenáctkou je pětiminutový chronograf stylu retrograde určený k měření doby strávené pod hladinou. Stopky se ovládají jedním tlačítkem na pozici "10".

Blancpain X Fathoms

Číselník kryje klenuté safírové sklíčko neznámé tloušťky, které obklopuje mohutná luneta otočná v jednom směru s původním designem, který brzy oslaví šedesátiny. Hlavní korunka k nastavení času vykukuje z pouzdra na obvyklé pozici "3" a má plastické logo na čele.

Srdcem hodinek je manufakturní kalibr 9918B těchto parametrů:

  • průměr 36,00 mm
  • tloušťka 13,00 mm
  • automatický nátah
  • tři barely (rezerva chodu 120 hodin)
  • 44 ložiskových kamenů
  • 385 komponent
  • integrovaný mechanický hloubkoměr

Na obří titanové pouzdro plynule navazuje masivní řemen, který u Blancpain neváhají označit za ten nejlepší, jaký si lze vůbec představit. Unikátní má být složení použitého materiálu (guma) a také široké možnosti nastavení, které zajišťují dokonalé obepnutí libovolného zápěstí. Proporcím samotných hodinek odpovídá i velikost dárkového boxu, ve kterém jsou dodávány.

Nepřehlédněte  Citizen v Basileji představil nejpřesnější strojek na světě

Blancpain X Fathoms

Cena nových Blancpain X Fathoms zatím nebyla stanovena, jakmile ji budeme znát, do textu konečnou cenu doplníme.

Zdroj: Blancpain, A Blog to Read, WatchTime

Štítky:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*