Jaeger-LeCoultre Calibre 381

Jaeger-LeCoultre Calibre 381

Jaeger-LeCoultre

Jaeger-LeCoultre Duomètre à Quantième Lunaire a Duometre à Spherotourbillon

Jako každoročně se na privátní hodinářské výstavě SIHH odehrávaly velké věci, což vzhledem k seznamu vystavovatelů není vůbec překvapivé. V tomto článku se zaměříme na novinky hodinářského domu Jaeger-LeCoultre.

Když začátkem ledna vyšel na ChronoManii článek o vintážním chronografu Jaeger-LeCoultre bylo jasné, že nejde o jediný kousek z produkce této manufaktury, který bude na blížící se SIHH k vidění. Dalším exemplářem, který na výstavišti mohli pozvaní obdivovat byla zmenšená verze Duomètre à Quantième Lunaire, hodinky tohoto jména hodinář přitom představil již před dvěma lety.

Zatímco tehdy kruhové pouzdro dorostlo do velikosti 42 mm, plášť nově uvedené verze z 18-karátového růžového zlata má při výšce 13,07 mm průměr 40,5 milimetrů a odolá vodnímu sloupci 50 metrů. Na pouzdře se střídají leštěné a broušené plochy.

Jaeger-LeCoultre Calibre 381

Použit je ručně zdobený in-house strojek Jaeger-LeCoultre Calibre 381 s těmito parametry:

•    průměr 33,70 mm, tloušťka 7,25 mm
•    frekvence 3 Hz (21 600 kyvů/h)
•    50 hodin rezerva chodu
•    367 komponent
•    40 rubínů

Strojek se pyšní jedním opravdu netradičním řešením, obsahuje totiž hned dva nezávislé zdroje energie – pérovníky. Zatímco první se stará výhradně o vysokou přesnost chodu a regulaci celého mechanismu, druhý uvádí do pohybu veškeré ukazatele na bílém číselníku.

Nepřehlédněte  Jaeger-LeCoultre Reverso Zep: kultovní model slaví osmdesátiny

Jeager-LeCoultre Duomètre à Quantième Lunaire

Konkrétně je to hodinová a minutová ručka na pravém sub-ciferníku, na levém sídlí ručka datumky a ukazatel měsíční fáze. Ve středu je pak uchycena velká vteřinka. A spodní sub-ciferník? Skrze tuto ručku, která oběhne šesti skoky jednou dokola každou sekundu jsou obě pohonné jednotky tohoto netradičního stroje synchronizovány. Po stranách jsou pak tenké ručky indikující rezervu chodu obou nezávislých pérovníků.

Jaeger-LeCoultre Duomètre à Quantième Lunaire

Číselník překrývá klenuté safírové sklíčko (tvrdost 9 na Möhsově stupnici) s oboustrannou antireflexní  úpravou. Na pozici "3" z pouzdra "vyrůstá" korunka k manuálnímu nátahu strojku a korekci času a data. Tlačítko u pozice "10" pak slouží k nastavení měsíční fáze. Hodinky doplňuje čokoládově hnědý řemen z aligátora s trnovou sponou z 18kt zlata.

Jaeger-LeCoultre Duometre à Spherotourbillon

Dalším kouskem kategorie Haute Horlogerie jsou Jeager-LeCoultre s podobně krkolomným jménem a řešeným strojkem. Také zde použitý kalibr 382 spadá do kategorie Dual-Wings a obsahuje tak dvojici nezávislých barelů, ze kterých čerpají odděleně energii ukazatelé na číselníku a setrvačka strojku, která je v tomto případě umístěna v kleci tourbillonu. Takové řešení dovoluje eliminovat výchylky amplitudy a tím přispívá k vysokému přesnosti chodu, který se bude pohybovat hluboko v toleranci stanovené certifikací COSC Chronometer, byť se jím tyto hodinky nechlubí.

Nepřehlédněte  Jaeger-LeCoultre Ultra-Thin Mad Men: pocta seriálu z prostředí reklamní agentury

Jaeger-LeCoultre Duometre à Spherotourbillon

JLC Calibre 382 sestává rovnou ze 460 komponent a jeho rezerva chodu je 50 hodin. Samozřejmostí je ruční zdobení můstků ženevskými pruhy, které jsou vidět skrze rozlehlý safírový průhled víčka pouzdra velikosti 42 milimetrů, které je také z 18-karátového zlata.
Na číselníku najdeme v pravé části hlavní ciferník s hodinovou a minutovou ručkou, po jehož obvodu je odhalený věnec datumovky. Níže vlevo je mimostředně uložená vteřinka spolu s jedním ukazatelem rezervy chodu. Druhý je pak po boku ukazatele druhého času, který respektuje 24-hodinový denní cyklus.

Jaeger-LeCoultre Duometre à Spherotourbillon

Levé polovině číselníku vévodí rozměrný náhled na klec tourbillonu a ačkoli mají hodinky v názvu slovo sférický, na pohybu klícky ve skutečnosti nic sférického není. Osa klece totiž opisuje tvar kužele s vrcholovým úhlem 20 stupňů a oběhne jednou dokola každých 30 sekund, vnitřní část se pak kolem své osy otočí co 15 sekund.

Jaeger-LeCoultre Calibre 382

Korunka slouží k nastavení hodinové a minutové ručky i ke korekci data. Zajímavě je ovšem řešena korekce vteřinky, kdy není použit systém jejího zastavení při seřizování času (hacking), strojek totiž umožňuje stiskem tlačítka na pozici "2" vteřinku kdykoli vynulovat.
Jaeger-LeCoultre Duometre à Spherotourbillon zatím nejsou určeny k prodeji a na výstavišti byl prezentován koncept hodinek. Prodejní verze se ale bude lišit pouze v detailech, mluví se například o větším písmu na prstenci datumky. Hodinky budou k mání za cenu rovných 200 000 €.

Nepřehlédněte  Jaeger-LeCoultre Memovox Deep Sea Alarm. Číslovaná reedice legendy

Jaeger-LeCoultre Calibre 382 specifikace:

•    průměr 33,70 mm
•    tloušťka 10,45 mm
•    frekvence 3 Hz (21 600 kyvů/h)
•    ruční nátah
•    2 nezávislé barely
•    460 komponent
•    55 ložiskových rubínů
•    sphérotourbillon: 105 dílů; materiálem titan 5. třídy; průměr klece 11,50 mm; hmotnost 0,518 gramu; věnec setrvačky z 14-karátového zlata; moment setrvačnosti 12,5 mg.cm2

Zdroj: Jaeger-LeCoultre, blog.perpetuelle

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*