Novinky

Export švýcarských hodinek v březnu 2010 meziročně vzrostl o 11 %

Export švýcarských hodinek v březnu pokračoval v nastaveném růstu, který byl nastartován v minulém roce. Rok předminulý byl totiž nejen pro švýcarského hodináře obdobím neveselým, globální hospodářská recese kulminovala, což se samozřejmě projevilo i v tomto segmentu.

Meziroční růst sice nebyl tak markantní jako tomu bylo loni (změna 03/09-03/10 byla +37,9 %), přesto je nárůst o více než 11 % více než dobrým znamením. Celkový odbyt hodinářského zboží tak v třetím měsíci roku dosáhl hodnoty 1,4 mld. švýcarských franků.
Díky velmi dobrým výsledkům ve všech třech měsících prvního kvartálu (celkem 3,9 mld. franků) hovoříme v porovnání s prvním čtvrtletím minulého roku o nárůstu téměř 15 %. Výsledek je tak dokonce lepší, než byl v roce 2008.

Tradičně se nejvíce prodalo ocelových hodinek, kterých se k obchodníkům exportovalo přes 1,1 milionů kusů, což je oproti březnu 2010 zhruba o pětinu víc. O něco vyšší byla také jejich hodnota (+12,9 %). Hodinky v kombinaci zlato-ocel se v poměru prodávaly ještě lépe (+ 23,5 %).

Naproti tomu ryze zlaté hodinky zůstaly v podstatě na svém (35 600 kusů, hodnota 404 mil. franků), propadl se odbyt platinových kusů. Celkem se v březnu expedovalo téměř 2,25 milionu kusů hodinek v celkové hodnotě přes 1,3 mld. franků.

Nepřehlédněte  V aukční síni Antiquorum byly vydraženy hodinky Vacheron Constantin Marlona Branda

Téměř o 40 % si oproti minulému období polepšila kategorie hodinek exportní ceny 200 – 500 franků. Těch do hodnoty do 200 franků se prodalo zhruba o 15 % více. V případě kusů s cenovým rozpětím 500 – 3 000 franků hovoříme o nárůstu 9 %, počet prodaných hodinek ale stoupl jen o 3,3 %.

V kategorii hodinek vývozní ceny vyšší než 3 000 franků jde o nárůst asi 15 %, celková jejich hodnota se meziročně zvýšila asi o 10 %.

Trhy: Hongkong opět na špiči

Zhruba každé páté hodinky v březnu putovaly do Hongkongu, jejich celková vývozní hodnota se přiblížila 290 milionům franků. Oproti loňskému březnu jde o nárůst téměř 22 %.

Čína odebrala hodinky zhruba poloviční hodnoty, ale i tento výsledek stačil na meziroční skok o více než 60 %. Co se týká tržního podílu, je asi desetinový. V těsném závěsu jsou Spojené státy, které si ale meziročně mírně pohoršily (a to po více než roce), stále ale zaujímají zhruba desetinu trhu.

Mírně naopak v tomto ohledu rostla Francie (+ 9,5 %), nejzajímavější to evropský trh pro švýcarské hodináře. Naproti tomu sousední Itálie i Německo (7. příčka) mírně spadly. Šestku největších odběratelů uzavírá Singapore s exportní cenou hodinek 74 mil. franků, což je oproti březnu 2010 nárůst o 8,5 %.

Nepřehlédněte  Rolex Daytona z Thajska aneb příběh jedněch replik

Uvedená šestice zemí představuje v celkovém pohledu tržní podíl takřka 56 % a celková cena sem expedovaných hodinek se blíží 780 milionům franků.

Zdroj: FHS

Štítky: /

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*