IWC Mark XI (chronometer-chronographen.de)

IWC Mark XI (chronometer-chronographen.de)

IWC / Novinky

IWC Mark XVII. Legendární letecké hodinky dospěly

Od pondělí v Ženevě probíhá pravidelná hodinářská výstava SIHH, kterou pořádá koncern Richemont a stánek IWC se nese ve znamení nové kolekce leteckých hodinek. Kromě zbrusu nových kousků jsou k vidění také známé modely, které prošly faceliftem.

Inovacemi prošla také oblíbená řada Mark X, jejíž historie sahá do čtyřicátých let minulého století, kdy britský ministr obrany sepsal požadavky, které musí splňovat vojenské hodinky, kterými chtěl vybavit své jednotky. Časomíra, které požadovaným parametrům vyhověla, pak měla být opatřena rytinou WWW (akronym Watch Wristlet Waterproof, tedy vodotěsné náramkové hodinky), název hodinek zněl Mark X. Hodinky splňující kýžené parametry kromě IWC vyrobili také značky Eterna, Jaeger-LeCoultre, Longines, Omega, Timor a Vertex.

Hodinky ale při ostrém nasazení vykazovaly několik problémů. Magnetické pole radarových systémů letadel totiž mělo neblahý vliv na přesnost chodu a problémem se ukázaly být také náhlé změny nadmořské výšky, což vedlo ke skokovým změnám tlaku v kabině letounu.

Proto byly požadavky ještě zpřísněny a mj. zahrnovaly:

– velmi přesný strojek s možností zastavení sekundové ručky při korekci času (hacking)

Nepřehlédněte  Ebel 1911 BTR 137: 600 kusů známého chronografu ke 100.letému výročí založení

– vodotěsné pouzdro z nerezavějící oceli

– odolnost vůči náhlým a velkým změnám tlaku

– vložka z měkkého železa chránící strojek vůči působení magnetického pole

IWC Mark XI (chronometer-chronographen.de)Hodinky splňující tyto podmínky byly u IWC vyrobeny v roce 1948 a jejich název byl upraven z původního Mark X na Mark XI a od té doby má kolekce  Mark v nabídce IWC své stálé místo.

V pondělí byly v Ženevě představeny IWC Mark XVII, které samozřejmě stále splňují přísné parametry leteckých hodinek, oproti předchozí generaci Mark XVI ale přeci jen nějaké změny přišly.

Předně jsou hodinky opět o něco větší, zatímco původní Mark X a Mark XI měly v průměru 36 milimetrů, předchozí verze to dotáhla na milimetrů devětatřicet. Nejnovější Mark XVII pak mají v průměru sympatických 41 mm, což je změna bezpochyby vítaná, výška pouzdra s vodotěsností 60 m pak činí 11 mm.

Číselník tak dostal více prostoru, což se projevilo na tvaru náhledu na datumový věnec, který nově představuje oblouček okolo pozice "3", aktuální datum pak zleva ukazuje červená šipka.

IWC Mark XVII

Srdcem hodinek je mechanický kalibr IWC 30110, což je upravený ebauche ETA 2892 s 28 800 kyvy za hodinu, 21 rubíny a rezervou chodu 42 hodin. Mechanismus tak kromě datumového věnce uvádí do pohybu trojici středových ruček obvyklého tvaru, které obíhají nad číselníkem se zřetelným značením hodinových pozic, které kromě čtyř hlavních pozic doplňují velké arabské číslice. V horní polovině je logo IWC, ve spodní pak pojmenování kolekce a typu strojku.

Nepřehlédněte  Panerai Radiomir 8 Days GMT pro vítěze závodu Classic Yacht Challenge

IWC Mark XVII

Číselník je tedy velice přehledný a tím i výborně čitelný, což koneckonců byl jeden z parametrů, které v období druhé světové války definoval britský člen vlády. Nad číselníkem se rozprostírá konvexní safírové sklo s antireflexní vrstvou po obou stranách.

Víčko hodinek je komplet ocelové z šesticí velkých podélných zářezů pro jeho snadné odšroubování. IWC Mark XVII budou v nabídce s černým koženým řemenem s trnovou sponou nebo členitém ocelovém tahu s broušeným povrchem.

Zdroj: IWC, Wikipedia

Štítky:

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*