Doxa Sub 200 T.Graph

Doxa Sub 200 T.Graph

Doxa

Doxa uvádí Sub 200 T.Graph v oceli. K mání bude 300 kusů

Na letošním Baselworldu Doxa šokovala odhalením legendárního chronografu Sub 200 T.Graph v provedení ze žlutého zlata. Nemalý masiv drahého kovu vyšrouboval jejich cenu na bezmála 70 tisíc dolarů. Teď přichází jejich ocelová varianta s mnohem příjemnější cenovkou.

Uvedení hodinek s pouzdrem a náramkem z 18k žlutého zlata mělo svůj důvod. Historie Sub 200 T.Graph totiž sahá až do roku 1969 a letos tak hodinky oslavily 50leté výročí. K letopočtu 2019 se ale váže také jubileum celé značky Doxa. Společnost totiž byla založena v roce 1889 a k letošnímu roku tak existuje už 130 let. A dvojité jubileum si podobnou specialitku bezpochyby zaslouží.

Hodinky byly zajímavé tak velmi skromným objemem, vyrobeno totiž bylo pouhých 13 kusů. Ano, třináct. Tedy žádné stovky nebo jednotky tisíc kusů, jak to u limitovaných edicí často bývá, ale pouhé jednotky.

V případě ocelové verze hodinek ale Doxa pochopitelně tak opatrná není a do světa vypustí tři sta kusů ikonických potápek.

Doxa 200 Sub T.Graph: ocel znamená příjemnější cenu

Osobně mám rád, když si některá značka dokáže držet své DNA, nepouští se do příliš velkých designových experimentů a její hodinky jsou na první rozpoznatelné. A přesně to na kolekci Doxa Sub sedí dokonale.

Nepřehlédněte  DOXA 1200T NUMA LE. Sto kusů s modrým číselníkem

Sub 200 T.Graph tak mají ono nezaměnitelné poduškové pouzdro, jehož boční linie vybíhají poměrně výrazně za průměr otočné lunety s patentovanou stupnicí pro bezpečné potápění. Průměr pouzdra je 43 mm, jeho tloušťka pak rovných 15 milimetrů a konstrukce odolá tlaku vodního sloupce výšky 200 metrů.

Doxa Sub 200 T.Graph

Chybět samozřejmě nemůže ani robustní ocelový tah, jehož středové články připomínají rýžová zrnka a právě proto se tak i označuje. Jeho překlápěcí spona je vybavena skvělou extenzí, díky které se snadno a rychle přizpůsobí neoprenem zvětšenému zápěstí. Dalším neodmyslitelným prvkem potápěčských hodinek Doxa je oranžový číselník, a ani tento nechybí. Ostatně právě toto zbarvení zaručuje pod vodou nejlepší čitelnost.

Reinkarnovaný strojek Valjoux 7734

Velkou specialitou hodinek je jejich srdce, tedy použitý strojek. Je jím Valjoux 7734, mechanický ručně natahovaný kalibr s komplikací data a chronografu. Jeho produkce byla zahájena roku 1969 a v roce 1978 po devíti letech skončila. Zatímco v 70. a 80. letech byl používán mnoha výrobci, v posledních letech je jeho nasazení vzácné a činí tak nové doxy dosti speciální.

Valjoux 7734 (zdroj: pinionwatches.com)
Valjoux 7734 (zdroj: pinionwatches.com)

Setrvačka kalibru pracuje v tempu příjemných 2,5 hz (18 000 kyvů/h) a pérovník poskytuje rezervu 45 hodin. Mechanismus chronografu je vačkový, na rozdíl od stroje Eberhard 310-82 z historických Sub 200 T-Graph se sloupkovým kolem.

Nepřehlédněte  Unikátní DOXA 1200T Jean-Michel Cousteau v aukci

Na číselníku strojek uvádí do pohybu dvojici centrálních ruček, a mimostřednou vteřinku u deváté hodiny. Naproti se pak nachází 30minutový sčítač chronografu, apertura pro datumový věnec je pak nad šestkou. Samozřejmostí je výborná luminiscence béžové barvy (Light old radium), perfektní čitelnost je totiž u potápěčských hodinek nezbytná.

Jak již bylo řečeno, cena této ocelové limitované edice je mnohem příznivější, než v případě verze z 18k zlata. Stanovena je totiž na 4 900 eur (asi 128 tisíc) a bude tak dostupnější značně širšímu okruhu fanoušků luxusních hodinek. Zájemci by tak vzhledem k omezené sérii neměli s nákupem otálet, prodej bude spuštěn již 2. září.

Zdroj: Doxa watches

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*