Chopard L.U.C. 01.06-L

Chopard L.U.C. 01.06-L

Chopard / Novinky

Chopard L.U.C. 8HF. Vysoká frekvence a vysoká přesnost

S opravdu zajímavými hodinkami osazenými ještě obdivuhodnějším strojkem předstoupili před návštěvníky výstavy v Basileji hodináři značky Chopard. Model s označením L.U.C. 8HF se totiž chlubí strojkem, jehož setrvačka vykoná každou hodinu 28 800 kmitů.

Oblasti vysokofrekvenčních mechanických strojků jasně vévodí velmi přesné chronografy TAG Heuer, ten nejnovější je totiž schopen každou sekundu rozsekat s přesností 1/2000. Takové strojky jsou ale určeny výhradně speciálním edicím,od čehož se také odvíjí cena hodinek, která je v tomto případně okolo 2 milionů korun.

Vyšší frekvence, než 4 Hz jen výjimečně

Setrvačka většiny strojků kmitá na frekvenci 4 Hz, vykoná tedy každou sekundu 4 kyvy na každou stranu, dohromady tedy 8 kyvů, což za jednu hodinu znamená rovných 28 800 kyvů. Hojně se používají také 3Hz (21 600 kyvů/h) nebo 2.5Hz strojky (18 000 kyvů/h), vyšší frekvence jsou opravdovou výjimkou.

Potvrzuje ji dnes už legendární El Primero, který se svými 36 000 kyvy každou hodinu umožňuje měřit čas s přesností 1/10 sekundy. První náramkové hodinky s přímým odpočtem desetiny sekundy ale překvapivě nebyly od Zenithu, nesly totiž logo značky TAG Heuer (Grand Carrera 36RS2 s noniovou stupnicí).

Nepřehlédněte  Jaeger-LeCoultre Reverso for Emergency k vidění v Benátkách

O to zajímavější je počin značky Chopard, které se podařilo navrhnout a zkonstruovat strojek s frekvencí celých 8 Hz, tedy 57 600 kyvů a nebo 28 800 kmitů, jako je psáno v perexu.

Chopard L.U.C. 01.06-L

Kalibr nese označení L.U.C. 01.06-L a byl v dílnách společnosti vyvíjen několik let, akronym L.U.C. odkazuje na jméno zakladatele Louise-Ulysse Choparda, který firmu zaregistroval již roku 1860. Mimochodem, téhož roku se začala psát také historie společnosti Heuer. Strojky Chopard byly známy svou přesností, mnohé z nich se dokonce pyšnily označením chronometr.

Chopard L.U.C. 8HF

Těmto kritériím samozřejmě vyhovuje i nový 8Hz strojek, který je uložen v avantgardním titanovém pouzdře průměru 42 milimetrů. Stupeň vodotěsnosti 30 metrů jasně deklaruje, že k vodním radovánkám to nebude úplně to pravé, byť náhodný styk s vodou hodinkám samozřejmě neublíží.

Vyšší frekvence setrvačky znamená nejen vyšší přesnost a naprostou plynulost sekundové ručky, která obíhá na svém sub-ciferníku na pozici "7", ale také neobvykle rychlý tikot strojku na poslech.

Chopard L.U.C. 8HF

Bílý číselník je vzhledem k absenci dalších komplikací velmi přehledný, datumka je na pozici 5:30. Pod dvanáctkou je logo Chopard spolu s nápisem 8Hz Chronometer (kapitálkou). Korunka ke korekci času a data je umístěna netradičně na pozici "4" a je částečně chráněna výstupky pouzdra. Její velikost i zářezy na ploše signalizují pohodlné ovládání.

Nepřehlédněte  Oris Aquis Titan Chrono. Masivní chronograf s wolframovou lunetou

Zadní víčko obsahuje průhled s lupou, díky které budou moci šťastní majitelé této zajímavé časomíry obdivovat chod přesného strojku. Do prodeje jich ale zamíří pouhá stovka a tak by se Chopard L.U.C. 8HF mohly velmi rychle stát vyhledávaným sběratelským artiklem.

Zdroj: Chopard

Štítky:

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*