Krokové kolo Microvar z dílen Girard-Perregaux

Krokové kolo Microvar z dílen Girard-Perregaux

Girard-Perregaux / Novinky

Girard-Perregaux 1966 s výročním i věčným kalendářem

Bohatá historie, pokrok a mnoho technických inovací. To je Girard-Perregauex, švýcarská hodinářská manufaktura zvučného jména, která se pyšní mnoha zajímavými in-house strojky. Jeden z nich je výsadou známé lahůdky jménem 1966 Annual Calendar and Equation of Time, která bude k mání v novém provedení.

Tento hodinářský skvost byl poprvé představen v roce 2009 a letos nebo lépe řečeno začátkem následujícího roku bude uveden v nové variantě. Novinkou je pouzdro zhotovené z růžového zlata, které bude v přirozené symbióze s antracitovým číselníkem s paprskovou strukturou.

Proporce pláště ale zůstávají stejné, průměr je tak kulatých 40 milimetrů, tloušťka se blíží k 11 milimetrům. Po obou stranách je použito safírové sklo, dýnko je tedy s průhledem a odhaluje strojek GB033M0 sestávající z celkem 287 částí. Mechanismus byl kompletně vyvinut a sestrojen hodináři GP a proto mu nálepka in-house náleží plným právem.

Krokové kolo Microvar z dílen Girard-Perregaux

Zmínku si zaslouží krokové kolo Microvar průměru 7,18 mm s šesti regulačními šrouby umístěnými po obvodu dílce. Také tato nezbytná komponenta bude po převážení zlatého rotoru automatického nátahu se zdobením ženevských pruhů dobře vidět. Můstek i základní deska kalibru má rhodiový povrch, na kterém v případě můstku opět vynikají ženevské pruhy.

Nepřehlédněte  Audemars Piguet Royal Oak Jumbo jsou po 40 letech k nerozeznání

Strojek na číselníku uvádí do pohybu hned pět rafiček a věnec s indikací měsíce (ne měsíční fáze, která se u kolekce Girard-Perregaux 1966 také vyskytuje) a při úplném natažení pera je "drží při životě" celých 46 hodin.

Girard-Perregaux 1966 Calendar and Equation of Time

Rezervou chodu tedy hodinky neoslní, hodinářskými komplikacemi však ano. Čas je prezentován dvojicí centrálních zlatých ruček, který u devítky asistuje malá sekundovka.
Mezi dvojkou a trojkou je pak ukazatel data, který 364 dnů v roce ukazuje správně. Jde tedy o výroční kalendář, který je nutno ručně korigovat jen, když se únor láme v březen, což je velmi pohodlné. Korekce se provádí šroubovací korunkou v obou směrech.

Mezi "6" a "8" se táhne obloukový náhled, na kterém zřetelná šipka shora indikuje kalendářní měsíc. Další vysokou komplikací je narovnání času, která ukazuje aktuální rozdíl mezi slunečným časem a časem, který ukazují hodiny. Maximální odchylka mezi těmito časy je ± 15 minut, přičemž současnou diferenci na přehledné stupnici indikuje bílá ručka.
Nové Girard-Perregaux 1966 Annual Calendar and Equation of Time v růžovém zlatě na černém koženém řemenu budou součástí neveřejné výstavy SIHH, která se uskuteční 16.-20.ledna 2012.

Nepřehlédněte  Patek Philippe Nautilus 5276 Annual Calendar: legenda s výročním kalendářem

Řada 1966 je v nabídce Girard-Perregaux kolekcí velmi svébytnou a nesmírně rozmanitou, od základních typů bez komplikací (tři centrální ručky + datum, dvě centrální ručky + mimostředná sekundovka) až po verzi s věčným kalendářem.

Girard-Perregaux 1966 Full Calendar

Ta se jmenuje jednoduše: 1966 Full Calendar a jeho verze v bílém zlatě byla uvedena v první polovině letošního roku. Kromě věčného kalendáře, kdy je aktuální den zobrazen na sub-ciferníku nad pozicí "6", je indikována i fáze Měsíce. V horní části číselníku je pak ukazatel dne a měsíce, tentokráte toho kalendářního.

Hodinky používají stejný manufakturní strojek, který byl ovšem pro potřeby verze s výročním kalendářem značně přepracován, jeho označení ale zůstalo stejné (alespoň podle oficiálního webu GP).  Společné jsou pro obě verze ne právě vřelé vztahy s vodními hlubinami, hodinky označené jako WR 30 m by se totiž měly vodě a kapalinám vůbec vyhýbat.

Zdroj: Girard-Perregaux, WatchUSeek

Štítky:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*