Kazuo Kashio

Kazuo Kashio

Casio

Zemřel dlouholetý šéf společnosti Casio a autor řady G-Shock Kazuo Kashio

Tento týden hodinářský svět obletěla smutná zpráva. Kazuo Kashio, předseda představenstva společnosti Casio a muž, jež sehrál klíčovou roli při vývoji legendární odolné kolekce G-Shock v pondělí zemřel na komplikace způsobené zápalem plic v tokijské nemocnici. Bylo mu 89 let.

Kazuo Kashio stál v čele společnosti téměř tři desetiletí a je znám jako muž, který ve světě elektroniky dokázal prorazit s kapesním kalkulátorem Casio Mini, který byl uvedeno v roce 1972. Chtěl také změnit pohled lidí na náramkové hodinky, které byly vnímány jako drahé a křehké věci.

Cigaretový držák Casio

Povedlo se mu to dnes už ikonickou kolekcí G-Shock, která byla uvedena v roce 1983 a dnes je tato značka synonymem pro opravdu odolné hodinky. Z jednoduchých digitálních hodinek se postupem času G-Shock mění ve funkcemi nabitou časomíru.

Řada G-Shock byla zpočátku známá jen na některých trzích, velmi rychle se však etablovala ve Spojených státech, což jí pomohlo se zakrátko stát hitem globálního měřítka. V srpnu loňského roku Casio informovalo, že celosvětový odbyt g-shocků dosáhl jednoho sta milionů kusů.

Nepřehlédněte  Casio Smart Pro Trek WSD-F30 aneb třetí generace chytrých hodinek

Z rodinné firmy obří společnost

Kazuo spolu se svými třemi bratry dokázal proměnit domácí dílnu ve společnost obřích rozměrů, jejíž roční obrat loni dosáhl cifry 2,915 mld. dolarů. Příjmy společnost inkasovala nejen za náramkové hodinky, ale také kamery, fotoaparáty, kalkulátory, hudební nástroje nebo vysokorychlostní tiskárny. Záběr společnosti je tak dosti široký.

Firma Casio Computer byla založena v roce 1946, tedy krátce po skončení 2.světové války a prvním výrobkem, za jehož konstrukčním nápadem stál nejstarší bratr Kazuo Kahia Tadao, byl cigaretový držák s prstencem, jež kuřákům při jejich oblíbené kratochvíli uvolnil ruce. V roce 1957 dochází ke změně názvu společnosti na dnešní Casio.

Kashio byl prezidentem společnosti od roku 1988, kdy převzal vedení firmy po svém bratrovi, a na nejvyšším postu působil až do roku 2015. Tehdy jej nahradil jeho nejstarší syn Kazuhirom a Kashio se stal předsedou představenstva.

„Tím, že jsme se zbavili předsudků a konvencí jsme dokázali stvořit skutečně potřebné věci, díky našim vyspělým technologiím jsme mohli naše nápady přenést do reality,“ uvádí společnost na svém oficiálním webu ke zprávě o smrti svého předsedy.

Nepřehlédněte  Casio boří mýty. Tyhle digitálky vyjdou skoro na 2 miliony

Držák na cigaretu, kalkulátor i hodinky s kalendářem

Krom cigaretového držáčku a kompaktního kalkulátoru se do historie společnosti zapsaly i hodinky Casiotron z roku 1974, které krom času zobrazovaly také kalendář.  Casiotone-201 byl pak název elektronických kláves z roku 1980 a zmínku si zasluhuje také digitální fotoaparát QV-10, který byl na trh uveden v roce 1995.

G-Shock GMW-B5000D-1

Nás ale samozřejmě nejvíce zajímá kolekce G-Shock, jež dnes čítá stovky nejrůznějších modelových provedení. Krom značné odolnosti vůči vnějším vlivům (nárazuvzdornost, voděodolnost, odolnost vůči magnetickým polím) se G-Shock chlubí i velkou výdrží baterie. Většina nových modelů pak disponuje strojky typu Tough Solar a jsou tedy dobíjeny přirozeným i umělým světlem.

Přes třicet let byly G-Shock hodinky vždy s resinovým pouzdrem,  materiálovou revoluci přináší letos v Basileji kolekce 5000, první celoocelové g-shocky. Model GMW-B5000D-1 a jeho zlacená varianta B5000TFG-9 mají díky klasickému designu nakročeno k masivnímu úspěchu.

Krom stopek, časovače, budíku, světových časů a neustále přesného času díky synchronizaci s rádiovým signálem je možné hodinky skrze Bluetooth propojit se smartphonem. Pokud jsou spárovány, pak čas 4krát denně automaticky nastavují podle atomových hodin.

Nepřehlédněte  Legendární hranaté g-shocky GMW-B5000 přichází v titanu
Štítky:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*