TAG Heuer Autavia 2017

TAG Heuer Autavia 2017

Tag Heuer

TAG Heuer Autavia aneb znovuzrození legendy

Hodinářské manufaktury nezřídka vydávají reedice úspěšných historických modelů. Vsadí na design, co fungoval před lety, ten mírně upraví a do pouzdra usadí nejlépe svůj nejnovější kalibr. A novinka, která má na úspěch zaděláno, je na světě. Což je případ i loňských TAG Heuer Autavia.

Příběh jejich vzniku se však od jiných oživených modelů poměrně značně liší. Za vším stojí šéf společnosti Jean-Claude Biver, který má krom řízení manufaktury TAG Heuer na starost i běh celé hodinářské divize koncernu LVMH.

Model Autavia totiž během desetiletí pod značkou Heuer vznikl v mnoha edicích. Vůbec poprvé byly takto nazvány palubní hodiny letadla v roce 1933 a první náramkové Autavia přicházejí téměř o třicet let později (1962). Od té doby vznikla spousta edicí, generací chcete-li, jež se lišily různými detaily (konfigurace číselníku, jeho barva, tvar ruček) a samozřejmě i důraznými odlišnostmi v podobě různých kalibrů.

Na začátku byl Autavia Cup

Tyto edice proti sobě vedení TAG Heuer postavilo ve veřejném internetovém hlasování a fanoušci z celého světa tak mohli rozhodnout, kterou verzi legendárního modelu by si přáli vidět znovu na pultech butiků. Celkem měli na výběr mezi 16 modely a po třech kolech, kdy se počty kandidátů vždy snižovaly na polovinu, bylo jasné, že znovuzrození se dočká model s referenčním číslem 2446 Mark 3 z roku 1966 jménem Rindt. Ještě doplňme, že se hlasování zúčastnilo celkem 50 tisíc fanoušků, což není málo. A pro úplnost ještě jedna úsměvná informace: Heuer Autavia 2446 bylo možno v době uvedení zakoupit za 119,50 USD. Tytéž hodiny byly v aukční síni Christie´s v závěru roku 2016 vydraženy za 125 tisíc dolarů.

Nepřehlédněte  Tiger Woods na čas zmizí z reklamní kampaně TAG Heuer

Autavia Cup byl představen v rámci Baselworldu 2016 a rok na to mohli návštěvníci veletrhu obdivovat nové Autavia 2017 a výsledkem museli být nadšeni.

Nové Autavia dorostly do ideální velikosti

Nové Autavia se trochu zvětšily a namísto původních 39 mm má ocelové pouzdro v průměru 42 milimetrů. To je ona univerzální nositelná velikost, hodinky nejsou ani velké ani malé, prostě akorát na každé zápěstí. Hodinky jsou voděodolné stupně 100 m a jejich tloušťka je 15,9 mm.

Číselník vypadá přesně tak, jak by měla reedice vintážních hodinek vypadat. Černou plochu zdobí dvojice sčítačů chronografu a na šestce je mimostředná vteřinka spolu s obdélníkovým výřezem na bílý věnec datumovky.

Ručky i hodinové indexy jsou ocelové s vrstvou rhodia a doplněné barvivem SuperLuminova v onom béžovém retro odstínu. Centrální ručka chronografu je bíle lakovaná, v horní polovině číselníku je pak nápis Autavia spolu s logem Heuer. Nad číselníkem je klenuté safírové sklo s dvojitou antireflexní vrstvou.

Luneta je otočná v obou směrech, má leštěnou hliníkovou vložku (u reedice historického modelu si to ani jinak nepřejeme) a 12h stupnici. Na první pohled je luneta velmi masivní a její proporce se vůči vzorové referenci 2446 jistojistě zvětšily.

Nepřehlédněte  TAG Heuer Carrera Heritage. Známé strojky, nové designy

Zcela nový in-house strojek Heuer 02

Hlavním lákadlem je bezpochyby manufakturní 4hz kalibr Heuer 02, který se skládá ze 168 komponent a při průměru 31,00 milimetrů má tloušťku 6,95 mm. Má celkem 33 ložiskových kamenů a rezervu chodu výsostných 75 hodin. To je vůči strojku Heuer 01 o celých 25 hodin více. Více se nám líbí i konfigurace sčítačů chronografu, jež přidává číselníku na symetrii. Strojek je takovou odlehčenou variantu kalibru Heuer 02T s tourbillonem. Celou parádu můžete navíc okukovat skrze safírový průhled v ocelovém víčku, na první pohled zaujme skeletované závaží automatického nátahu.

Autavia 2017 jsou k dispozici na hnědém koženém řemenu (CBE2110.FC8226) za cenu 4 750 eur nebo ocelovém tahu sedmiproudém náramku se středovými články tvaru zrnek rýže za 4 950 eur (CBE2110.BA0687). A to je na mechanický chronograf s in-house strojkem z dílen tradiční švýcarské manufaktury velmi dobrá nabídka.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*