Novinky

Swatch Group zveřejnila očekávané výsledky za první pololetí 2011

Skupina Swatch na svém webu zveřejnila pravděpodobné výsledky hospodaření za první semestr tohoto roku. Čísla jsou nad očekávání dobrá a uskupení jako celek v tomto období inkas přes tři miliardy švýcarských franků. Mírně si pohoršila divize produkce, poptávka po zkompletovaných hodinových strojcích nebo jeho komponentech byla o něco nižší než v minulém roce.

Hrubý odbyt segmentu hodinek a šperků v prvním pololetí tohoto roku oproti roku minulému vzrostl o 30,6 %. Prodejci tak za zboží celkem utržili asi 2,913 mld. CH, v loňském roce to bylo 1,96 miliardy franků. Při přepočtu na lokální měny byl nárůst ještě malinko vyšší (32,9 %). Růst byl přitom zaznamenán na většině důležitých trhů, a to ve všech cenových kategoriích hodinek a šperků.

V porovnání se statistikami exportu za první pololetí roku, které zveřejnila Swiss Watch Federation, vývoz hodinek vzrostl o 19,7 %. Všech 19 značek uskupení si tak vedlo lépe než švýcarské hodinářství jako celek, což pro Swatch Group znamená zvýšení tržního podílu.
Swatch Group v uplynulém pololetí pokračovalo v rozšíření maloobchodního prodeje a provozní marže tak vzrostly na 22,5 % čistého zisku. V poslední době byly otevřeny butiky v některých strategicky výhodných lokalitách – například v Šanghaji (Swatch Art Peace Hotel) pro značky Brequet, Blancpain nebo Omega.

Nepřehlédněte  Hodinky Audemars Piguet nosí Schwarzenegger i Bill Clinton

Celkové příjmy poprvé přes tři miliardy franků

Celkový hrubý příjem Swatch Group byl za první pololetí roku 3,031 mld. švýcarských franků; vůbec poprvé byla tato magická hranice za semestr překonána. Oproti minulému roku, ve kterém se i do hodinářského průmyslu naplno promítla globální hospodářská krize, aktuální výsledek znamená 22,2% nárůst. V porovnání s rokem 2008 jsou letošní čísla vyšší o dvě procenta.

Budoucnost pak pro Swatch Group vypadá příznivě zejména díky již probíhající masové expanzi do Ruska a Číny.

„Nevidím žádnou překážku, který by nás mohla oddělit od rekordních prodejů a zisku v letošním roce,“ komentoval výsledky Nick Hayek, současný ředitel skupiny. Přesto dodává, že nemalé riziko představují směnné kurzy jednotlivých měn a také obtížně kontrolovatelná cena zlata.

Větší prodeje zaznamenali dealeři ve Spojených státech i na evropských trzích kromě Řecka, které je vinu rozdavačné pravicové vlády na pokraji bankrotu. „Předpokládám, že tržby v USA porostou v druhém pololetí, kvůli slabším výsledkům z minulých období totiž mají co dohánět. Očekáváme také strmý nárůst prodejů v zemích Západní Evropy,“ dodává Hayek. Jeho optimismus plyne ze zkušeností a dřívějších statistik, podle kterých bývá druhý semestr v prodejích obvykle silnější už jen kvůli vánočním svátkům.

Nepřehlédněte  IWC Portuguese Yacht Club Ocean Volvo Race je speciální edice známého chronografu

V uplynulém půlroce ale mírně klesla poptávka po hodinových strojcích a komponentech, které vyrábějí některé společnosti koncernu (např. ETA a Nivarox). V důsledku toho se hrubé tržby tohoto segmentu meziročně snížily o 5,1 %.

Výsledky nad očekávání dobré

Přesto, že analýzy předvídaly růst a tedy dobrou kondici Swatch Group, tak dobré výsledky jako uskupení nakonec ohlásilo, nikdo nečekal. Dobrým tahem, který nijak nezviklal pozici Swatch Group na burze, bylo bezodkladné jmenování nové předsedkyně představenstva, kterým se stala dcera zesnulého Nicka G. Hayeka Nayla. Stalo se tak ani ne osmačtyřicet hodin po jeho smrti.

Na uvolněné místo v exekutivě společností Brequte a Jaquet Droz, kde doposud Nayla Hayek působila, byl zvolen její syn Marc Hayek.

Zdroj: Swatch Group

Štítky: /

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*