Patek Philippe Aquanaut Prototype

Patek Philippe Aquanaut Prototype

Patek Philippe

Prototyp Patek Philippe Aquanaut vydražen za 400 tisíc franků

Aukce k vzácnému zboží, kam některé náramkové hodinky můžeme bez debat počítat, prostě patří. Vskutku zajímavý hodinářský kousek byl v sobotu vydražen v ženevské aukční síni Antiquorum. Za vzácný prototyp Patek Philippe Aquanaut nejvýše přihazující zaplatil více než 400 tisíc franků.

Každé podobné dražbě předchází detailní analýza, v rámci níž se stanoví odhadovaná cena, za kterou by se daný předmět mohl vydražit. V případě prototypu Patek Philippe Aquanaut zněl odhad znalců 50 až 80 tisíc franků. Nejvyšší přihazující však za hodinky nakonec nabídl 401 tisíc franků (přibližně 10,8 mil. korun). Minimální odhadní hodnota tak byla nakonec osmkrát překonána. A to se nestává příliš často.

Model Aquanaut byl poprvé uveden v roce 1997 (dražený prototyp vznikl o rok dříve) a v tehdejší kolekci Patek Philippe způsobil skutečnou revoluci. Šlo jednoznačně o nejsportovnější typ tehdejší nabídky vrcholové hodinářské manufaktury. Linie 36 mm velkého pouzdra jsou na první pohled podobné rovněž legendární sportovní kolekci Nautilus.

Zatímco ostrá verze modelu Aquanaut ref. 5060A měla na číselníku vzor tapisérie, dražený kus měl číselník plochý a s nápisem “PROTOTYPE” pod logem Patek Philippe. Zmíněná mozaika však byla na gumovém řemenu s motýlkovou ocelovou přezkou a to i u prototypu.

Nepřehlédněte  Patek Philippe 3939 pro Only Watch 2011

Další zajímavostí je ukazatele rezervy chodu pod dvanáctou hodinou, čímž připomínají model Nautilus 3710 z roku 1998. Ovšem komerčně vyráběné kusy tuto komplikaci neměly. Plné ocelové dýnko ukrývá manufakturní kalibr 330/196 s nápisem “LABO No.04”, který signalizuje, že se skutečně jednalo o experimentální kus, který nebyl předurčen k prodeji. Aukci předcházely dohady. Jedinečný kousek nebo fake?

Aukci předcházely dohady. Jedinečný kousek nebo fake?

Stephen Pulvirent z redakce serveru Hodinkee před konáním dražby oslovil spoustu hodinářských odborníků a sběratelů, a od nich vyslechl zcela protichůdné názory. Zatímco podle jednoho se tajemné Aquanauty měly stát nejzajímavější dražbou letošního května, další byl přesvědčen, že jsou hodinky napodobeninou a nikomu by tak v žádném případě nedoporučoval na hodinky přihazovat.

Další vyjádřil obavu nad skutečným původem hodinek. Pokud by prý šlo o prototyp, který by měl být majetkem Patek Philippe, pak by na hodinky výrobce mohl po skončení aukce uplatňovat vlastnické právo. Nic takového se ale nakonec nestalo. A pravdu měl znalec, který hodinky označil za skutečně speciální úlovek a nejzajímavější kus tohoto měsíce.

Zdroj: Hodinkee, Antiquorum

Štítky: / /

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*