Omega Speedmaster Apollo 15 40th Anniversary  (speedywatches.com)

Omega Speedmaster Apollo 15 40th Anniversary (speedywatches.com)

Novinky / Omega

Omega Speedmaster Moonwatch Apollo 15. Limitovaná edice ke 40letému výročí přistání na Měsíci

Brzy uplyne 40 let od přistání raketoplánu Apollo 15 na Měsíci. Při této misi, stejně jako při třech dalších výpravách na Měsíc, sekundovaly posádce hodinky Omega. Věhlasná značka se rozhodla toto důležité jubileum zvýraznit limitovanou edicí legendárních Speedmaster.

Tvar pouzdra a vůbec design celých hodinek i ocelového tahu je poplatný legendární časomíře Speedmaster Professional Moonwatch, se kterou Buzz Aldrin během vesmírného programu Apollo 11 vkročil na povrch Měsíce. Novinkou je barevné orámování trojice subciferníků – modré, bílé a červené odpovídá trojici barev použité na vlajce Spojených států.

Stejné jsou pak na číselníku použité ještě jednou: plocha obvodového prstence, kde je minuta rozdělena na 20-sekundové úseky má bílý podklad, vnitřní orámování je červené, vnější pak modré. Osobně se mi víc zamlouvá původní konzervativní barevné provedení ciferníku, křiklavé barvy se sem tak úplně nehodí. Ovšem proti gustu…wink

Omega Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 15 40th Anniversary

Zbylá plocha číselníku je černá a jeho úprava připomíná měsíční prach. Ciferník mimostředné ručky (pozice „9“) je spolu s dvojicí sčítačů chronografu (12-hodinový na „6“, 30-minutový na „3“) položen malinko níže, než je hlavní plocha číselníku. Hodinové indexy i ručky se chlubí materiálem SuperLuminova, jehož přítomnost se odhalí za tmy jemnou luminiscencí. Sklíčko je vypuklé vyrobené z umělého safíru. Okolo ciferníku je na pevné lunetě vyznačena stupnice tachymetru.

Nepřehlédněte  Breitling uvádí novou kolekci pilotních hodinek. Poznejte řadu Chronospace

Další Speedmaster Moonwatch bez náhledu na strojek

Novinka stejně jako legendární model s referenčním číslem 3570.50.00 má komplet ocelové dýnko, safírový průhled tedy chybí. Místo náhledu na strojek se majitelům dostane povedené reliéfní podobizny lunárního průzkumného vozidla Lunar Roving (zvaného Rover) s astronautem. Vyobrazení je po stranách doplněno plastickými nápisy Apollo 15 a 40th Anniversary.

Omega Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 15 40th Anniversary

Další vlastnost víčka ale zůstala, je šroubovací a mezi šesticí zářezů pro hodinářské náčiní je obvyklý nápis: „The First Watch Worn On The Moon“, u původního modelu je tato unikátní skutečnost ještě zvýrazněna: „The First and Only…“. Zbylo také místo pro upřesnění data mise (July 30, 1971) a číslování kusu ve tvaru xxxx/1971.

Omega Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 15 40th Anniversary

Použit je opět mechanický strojek Omega 1861, který vychází z kalibru Lemania 1873 a oproti starší verzi 861 jsou jeho pevné plochy pokryty rhodiem a kontrastují tak s otáčivými elementy. Strojek tak vypadá mnohem lépe a přehledněji, což ale majitelé této nové edice vzhledem k absenci průhledu tolik neocení. Oproti kalibru 861 se u 1861 zvýšil počet rubínů na 18, zůstal manuální nátah a rezerva chodu 48 hodin. Doporučená cena této limitované edice bude 7 000 USD.

Nepřehlédněte  Tržby koncernu LVMH jsou zatím o 30 % vyšší než loni

Vizitka mise Apollo 15

Logo mise Apollo 15Apollo 15 byla devátou vesmírnou misí v rámci programu Apollo a zároveň čtvrtou z nich, při které se podařilo přistát na Měsíci. Vůbec poprvé se astronauti po povrchu Měsíce pohybovali za pomocí onoho vesmírného terénního vozidla Rover a nezvykle dlouho zkoumali povrch vesmírného tělesa. Přibalit s sebou takové vozidlo umožnilo použití modernější rakety Saturn 5.

Složení posádky a důležitá data:

  • Velitel: David Scott
  • Pilot velitelského modulu: Alfred Worden
  • Pilot lunárního modulu: James Irwin
  • Datum startu: 26.července 1971
  • Přistání na Měsíci: 30.července 1971
  • Čas strávený na povrchu Měsíce: 66 h 54 min 54 s
  • Datum přistání: 7.srpna 1971

Omega Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 15 35th Anniversary

Není to poprvé, kdy Omega připomněla úspěch amerických astronautů mise Apollo 15, limitovaná edice hodinek byla uvedena i k příležitosti 35letému výročí, tedy v roce 2006. Hodinky byly tehdy bohatě zdobeny 18kt zlatem a to na číselníku, pevné lunetě, korunce i ovladačů chronografu.

Zdroj: Omega, Wikipedie, TimeZone

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*