Omega opráší produkci legendárního kalibru 321

Omega

Omega opráší produkci legendárního kalibru 321

Omegy s kalibrem 321 patří mezi sběratelsky ceněné kousky. Není divu, produkce tohoto strojku skončila v roce 1968, ovšem fanoušci řady Speedmaster na něj dosud nezapomněli a mnozí by si přáli, aby Omega uvedla nové modely s tímto strojkem. A přesně toho se podle nejnovějších zpráv letos dočkáme.

S hodinkovými strojky je to trochu jako s pohonným ústrojím automobilů. I jejich příznivci se slzou v oku vzpomínají na některé povedené, roky provozu a miliony kilometrů prověřené motory s natolik kvalitní konstrukcí, že byly prakticky nezničitelné. Agregáty, které však musely z výroby zmizet a to samozřejmě nejen z důvodu neschopnosti splnit někdy až nesmyslně nastavené emisní normy.

I v hodinářském světě existují strojky, kterými byly v minulosti osazeny nejedny skvělé hodinky, ovšem jejich výroba byla dávno ukončena a jejich návratu nic nenasvědčuje. Pokud byste se dostatečně reprezentativního vzorku příznivců kvalitní časomíry zeptali, který legendární strojek by se měl opět vrátit, pak by nepochybně jedna z nejčastějších odpovědí (a možná vůbec nejčastější) zněla: calibre 321 od Omegy.

Pokud byste na takovou otázku reagovali stejně, máme pro vás tu nejlepší možnou zprávu. Omega 321 se totiž letos vrátí do výroby.

Nepřehlédněte  OMEGA BaselWorld 2012 (preview)

Výročí 50 let od přistání na Měsíci

Načasování znovuzrození legendárního kalibru není náhodné. Omega má totiž samozřejmě vše dokonale naplánováno. Píše se rok 2019, letos 20. Července tak uplyne rovných 50 let od mise Apollo 11, během které velitel posádky Neil Armstrong spolu s Buzzem Aldrinem, coby pilotem velitelského modulu, přistáli na povrchu Měsíce, konkrétně na území Moře klidu.

O šest hodin později pak Neil Armstrong coby vůbec první člověk z modulu sestoupil na povrch Měsíce. A byly to právě hodinky Omega Speedmaster (ST 105.012), vybavené kalibrem 321, kterými byli astronauti vybaveni.

Původní podoba mechanismu Calibre 321

Padesátileté výročí tohoto okamžiku, který přepsal dějiny, je tak pro Omegu skvělou příležitostí naservírovat příznivcům speedmasterů nejedno překvapení. Přestože samozřejmě nemáme žádné zákulisní informace, bude letošní rok obdobím, na který budou fanoušci kolekce Speedmaster dlouho vzpomínat.

„Je úžasné, kolik lidí je kalibrem 321 dodnes fascinováno. Jeho poslední kus jsme sice vyrobili v roce 1968, ale fanoušci o něm nikdy nepřestali mluvit. To jasně ukazuje, jak moc je výjimečný. Jsme velice nadšeni, že konečně splníme jejich přání, že jsme vyvinuli veliké úsilí, abychom tento kalibr vrátili zpět do produkce,“ komentoval zprávu prezident Omegy Raynald Aschlimann.

Nepřehlédněte  Omega Planet Ocean s novými strojky. Přehled dostupných variant

Kalibr 321 srdcem nejen speedmasterů

Legendární strojek se objevil v mnoha modelech kolekce Speedmaster, což není překvapivé. Poprvé byl použit u modelu CK2915 z roku 1957 a Omega jím osazovala své chronografy až do konce šedesátých let. Do té doby byl vsazen do několika modelů řady Seamaster, ovšem legendu z tohoto mechanismu udělala právě až jeho ”angažmá” u kolekce Speedmaster.

Omega Speedmaster Moonwatch

Poslední kus strojku byl ručně sestaven v roce 1968, a speedmastery v následujících několika dekádách pak spoléhaly na kalibr 861. Jeho modernizovanou variantu 1861 Omega dosud používá u těch nejklasičtějších Speedmasterů Moonwatch, které lze běžně koupit. Na mysli samozřejmě máme onu klasiku s hesalitovým sklem a plným ocelovým dýnkem.

Utajená dvouletá příprava

Ačkoli zpráva o oživení produkce kalibru 321 přišla nečekaně a zčistajasna, samotnému oznámení přecházely pečlivé přípravy. V rámci projektu totiž Omega dala dohromady expertní tým, který v úplném utajení připravoval veškeré zázemí, aby se mohla produkce strojku znovu rozběhnout. Součástí týmu, který pracoval pod kódovým označení Alaska 11, byly nejen vývojáři a špičkoví hodináři a nejlepší řemeslníci, své slovo měli i historici.

Omega Speedmaster ST 105.003

Jejich prací bylo oprášit původní technické výkresy a provést rozsáhlý historický průzkum, aby bylo možné druhou generaci strojku vyrábět v co pokud možno nezměněné podobě. K ruce měli muzejní exemplář Speedmaster ST 105.003, který měl astronaut Eugene Cernan během mise Apollo 17 v roce 1972. Tento vzácný kus členové týmu perfektně zmapovali s využitím počítačové tomografie, a díky tomu bude možné každý jeden kus mechanismu znovu vyrábět v nezměněné podobě.

Nepřehlédněte  OMEGA Aqua Terra Annual Calendar pro vítěze PGA Tour

Výroba přímo v centrále společnosti

Produkce strojku 321 bude probíhat přímo v centru Omegy ve švýcarském Bienne. Každý kus strojku bude kompletně ručně sestaven stejným hodinářem, který jej následně vsadí do pouzdra, a provede i celkovou kompletaci v hotové hodinky.

Zatím můžeme jen odhadovat, do jaké míry bude oživená produkce legendárního strojku masovou záležitostí. Půjde jen o malou emisi, určenou nejvýše několika tisícům kusů z limitovaných edicí, kterých se letos dočkáme? A nebo má Omega v plánu strojkem osazovat i „běžné“ speedmastery? To vše jsou otázky, které nám letošní rok postupně zodpoví.

Zdroj: Omega, Swatch Group

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*