Mido Multifort Chronometer Caliber 80 Si

Mido Multifort Chronometer Caliber 80 Si

Mido

Mido Multifort nově se strojkem s křemíkovým vláskem

Švýcarské Mido rozšířilo svou modelovou řadu Multifort o verzi Chronometer. Na výběr je celá řada provedení, které se liší nejen barvou číselníku, vybírat lze mezi ocelovým tahem nebo několika typu řemínků. Společnou novinkou je použití strojku Calibre 80 Si s křemíkovým vláskem.

Není pochyb, že nástup křemíku coby materiálu vlásku je budoucností mechanických hodinek. Na rozdíl od vlásku z konvenčního materiálu totiž křemík v běžném životě prakticky nelze zmagnetovat.

Silnější magnetické pole totiž u běžného strojku způsobí značné předcházení a jediným lékem je pak návštěva hodináře, který provede demagnetizaci.

Velkým průlom před časem ohlásila skupina Swatch Group spolu s Audemars Piguet, jednou z nejuznávanějších hodinářských manufaktur vůbec. Jejich společný vynález jménem Nivachron má zajistit penetraci křemíkových dílů i do levnějších strojků ETA (podrobně v textu: Swatch Group a Audemars Piguet představuje antimagnetický Nivachron).

Jakkoli to svádí k myšlence, že Caliber 80 Si je prvním strojkem s vláskem Nivachron, není tomu tak. Mido totiž první jím vybavený model představilo už předloni v Basileji (Baroncelli Caliber 80 Chronometer Si). Na ostré nasazení Nivachronu si tak ještě budeme muset přinejmenším několik měsíců počkat. Nivachron navíc není křemíkový.

Nepřehlédněte  Mido Ocean Diver 600: potápěčský chronometr s křemíkovým vláskem

Dosud nejlepší derivát stroje ETA C07.111

Caliber 80 vychází ze strojku ETA C07.821, má průměr 11 1⁄2’’’ (25,60 mm), tloušťku 5,22 mm a obsahuje 25 rubínů. Stejně jako vůbec první 80hodinový derivát kalibru ETA 2824 (C07.111) i oscilátor této iterace vykonává 21 600 kyvů/h (3 hz). Vlásek je tedy křemíkový, na což Mido upozorňuje drobným diskem se značkou Si na můstku vedle setrvačky.

Strojek byl testován v laboratořích COSC a chlubí se tak certifikací Chronometer. Denní odchylka tedy je v intervalu -4 až +6 sekund. Samozřejmostí jsou ženevské pruhy na rotoru automatického nátahu, nebo modřené šroubky.

Kalibr je uložen ve 42mm pouzdře tloušťky 11,8 milimetrů a krom běžné oceli je k mání verze zlacená růžovým zlatem nebo varianta s PVD vrstvou. Číselník může být bílý, šedý nebo černý. Vždy jsou ale na něm výrazné vertikální pruhy, jakési poznávací znamení této řady.

Na pozici 3. hodiny je dvojité okénko, odhalující krom datumového věnce i disk se dny v týdnu. Ručky a hodinové indexy jsou poměrně subtilní, ale přesto dostatečně silné, aby se na ně vměstnal nátěr SuperLuminovy. Konstrukce pouzdra vyhovuje voděodolnosti stupně 100 m, takže hodinky není třeba odkládat ani pokud zrovna zamíříte do bazénu. Samozřejmě ale platí základní poučka, že musí být zasunutá/zašroubovaná korunka.

Levnější chronometr s křemíkovým vláskem nekoupíte

Nepřehlédněte  Mido Ocean Diver 600: potápěčský chronometr s křemíkovým vláskem

A kolik Mido za tuhle parádu žádá? Nejlevnější je ocelová verze na řemínku (1 150 franků) a za ocelový náramek je příplatek 70 franků. Zlacené pouzdro s koženým řemínkem vyjde na 1 250 franků, černá PVD varianta pak stojí 1 280 CH a konečně modifikace se zlaceným pouzdrem i náramkem vychází na 1 350 franků.

To je za chronometr se strojkem s křemíkovým vláskem výborná nabídka. Tohle se Midu opravdu povedlo. A pokud lehce elegantní řada Multifort není váš šálek čaje, nesmutněte, Caliber 80 Si postupně uvidíme i v dalších modelových kolekcích.

Zdroj: Mido

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*