Původní model Longines se 24-hodinovým číselníkem

Původní model Longines se 24-hodinovým číselníkem

Longines / Novinky

Longines Twenty-Four hours: jednou dokola za 24 hodin

Známou švýcarskou značku Longines jsme doposud na ChronoManii trochu opomíjeli, ovšem představení nových leteckých hodinek se 24-hodinovým ciferníkem je ideální příležitostí tuto situaci napravit. Takže vzhůru do toho.

Longines je známá zejména produkcí leteckých hodinek, a v padesátých letech minulého století byla oficiálním dodavatelem časomíry pro Swissair (Švýcarská národní letecká společnost). Hodinky tehdy vycházely z předchozích leteckých modelů výrobce, jejich zvláštností ale byl čtyřiadvacetihodinový číselník. Díky takovému řešení mohli letci snadno plánovat a určovat svou polohu.

Inovovaný model hodinek, který bude k vidění na jaře v Basileji, dostal jednoduché a tím i snadno zapamatovatelné označení: Twenty-Four Hours.

Vše začalo návštěvou jednoho z nich

Jeden z vysloužilých letců ze Swissair Harry Hofmann předloni navštívil muzeum Longines a s sebou přibalil také své vintážní hodinky, které v době aktivní služby používal. Ať už Hofmann strávil stovky letových hodin v kokpitu stroje DC-4, DC-6, DC-7 nebo DC-8, společnost mu vždy dělaly hodinky Longines se 24-hodinovým číselníkem.

Hodinky využívaly kalibr 37.9N se středovou sekundovkou, na zadním víčku pak byla rytina Swissair. V Longines bylo srovnáním se starými katalogy zjištěno, že šlo o jeden ze 70 kusů hodinek, které byly vyrobeny mezi lety 1953 a 1956. Technicky vycházely z předchozích typů Weems Second-Setting (vyráběn v roce 1927), inspirací byla i edice světoznámého letce Charlese Lindbergha s názvem Hour Angle z roku 1932.

Nepřehlédněte  Omega Seamaster 1948 Co-Axial London 2012

Původní model Longines se 24-hodinovým číselníkem

Proto se výrobce rozhodl, že v rámci letošního BaselWorld uvede oživenou edici právě těchto hodinek. Jednoduché linie pouzdra, korunka cibulového tvaru a černý číselník se zobrazením 24 hodin a značením minutových pozic v pětiminutových intervalech; to vše zůstalo zachováno. Nově je na pozici 3 náhled na věnec datumovky.

Longines Twenty-Four hours

Jiný je ale samozřejmě strojek, reedici pohání kalibr L704.2 s automatickým nátahem, který je uložen v pouzdře průměru 47,5 milimetrů, což je na poli leteckých hodinek mírný nadprůměr. Hodinová ručka hodinek oběhne jednou dokola během jednoho dne. Ručky budou díky vrstvě SuperLuminova na černém matném číselníku velmi dobře čitelné, a to i za tmy.

Neobvyklé je řešení zadního ocelového víčka s gravírováním, víko lze totiž pomocí ovládacího prvku na pozici „4“, odklopit, čímž se odhalí safírový průhled na mechanický kalibr a také rytina spolu s unikátním číslem daného kusu.

Longines Twenty-Four hours

Longines Twenty-Four Hours jsou letecké hodinky a tak nepřekvapí nižší stupeň vodotěsnosti 30 m, k plavání tak hodinky určeny nejsou a tak ani nevadí, že jsou na černém řemínku z aligátora.

Nepřehlédněte  Ball Trainmaster Eternity. Hodinky na věčné časy

Případné zájemce nepotěší skutečnost, že Longines zatím nezveřejnil cenu. Kolik tak bude stát rozšíření hodinářské sbírky, zatím nevíme. Ačkoli je každý kus hodinek číslován, počet vyrobených kusů není výrobcem omezen.

Longines Twenty-Four Hours (tech. parametry):

Strojek

Longines L704.2 (základem je Valgranges A07-171) s automatickým nátahem; 24 kamenů; 28 800 kyvů/h (4 Hz)

Ukazatelé: 24 hodinový denní cyklus, minuty, sekundy, datum (pozice 3)
Rozměry a materiál pouzdra: průměr 47,50  mm, nerezová ocel; odnímatelné ocelové víčko pomocí tlačítka na pozici 4, vnitřní plocha víčka s rytinou „Re-edition of a Longines navigation watch exclusively made for Swissair navigators, 1953-1956“
Číselník: černý matný, hodinová a minutová ručka opatřena materiálem SuperLuminova
Sklíčko: safírové s oboustrannou antireflexní vrstvou
Luneta: pevné, leštěná
Vodotěsnost: 30 m
Tah: černý řemínek z aligátora

Zdroj: Longines

Štítky:

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*