FHS

FHS

Novinky

Export švýcarských hodinek v prvním pololetí rostl, hlásí FHS

Období hospodářské krize je pryč a totéž pociťuje i export švýcarských hodinek, který je letos oproti loňsku za první polovinu roku znatelně vyšší. Nejvýznamnějším importérem zůstává Hongkong, následovaný Spojenými státy a Čínou.

Celková hodnotu exportu švýcarských hodinek za prvních šest měsíců letošního roku jen v porovnání s loňskem vyšší takřka o celou pětinu, prozatím hovoříme o 8,7 mld. CH. V minulém roce to ve stejnou dobu bylo o 1,4 mld. franků méně. Růst byl zatím meziročně v každém ze šesti měsíců dvojciferný a to navzdory posilování švýcarského franku, v jehož důsledku distributorům klesají marže a ceny hodinek mimo Švýcarsko rostou.

Náramkové hodinky mají na celkové hodnotě exportu tradičně lví podíl, něco přes 93 % (8,1 mld. franků), to meziročně znamená nárůst o 19,6 %.  Celkem se za první půlrok vyvezlo přes 14 milionů hodinek, což je meziroční skok +22,5 % (9+ 2,6 milionů kusů).

Z pohledu růstu hodnoty exportu hraje významnou roli zlato, z hlediska objemu pak nejvíce rostly hodinky z oceli.  Všechny cenové kategorie si také připisovaly dvojciferné meziroční nárůsty. Segment hodinek exportní ceny mezi 200 – 500 franky dokonce rostly o více než 30 %. Z pohledu objemu hraje prim kategorie do 200 franků, která z celkového počtu představuje 70 %.

Nepřehlédněte  IWC Mark XVII. Legendární letecké hodinky dospěly

Klíčové trhy

Asi pětina celkového exportu mířila do Hongkongu, z asi poloviční vývozní hodnotou následují Spojení státy.  Meziročně jde v obou případech o asi pětinový růst.
To Čína si polepšila téměř o polovinu, na což stačil export 715 mil. franků. Asi o čtvrtinu více než loni uzmula Francie, které patří čtvrtá příčka, pětku uzavírá Singapore.
Meziročně si asijské trhy připsaly zhruba o čtvrtinu více, naproti tomu Evropa jako celek asi jen o 13 % více.  

FHS

Zdroj: FSH

Štítky: /

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*