Švýcarské hodinky pro fanoušky matematiky. To jsou Fortis IQ

Fortis / Novinky

Švýcarské hodinky pro fanoušky matematiky. To jsou Fortis IQ

Švýcarská hodinářská společnost Fortis je mezi milovníky náramkových hodinek známá především jako oficiální dodavatel časomíry pro vesmírné mise. V širokém portfoliu hodinářských klenotů lze najít i velmi zvláštní modely, jež byly realizovány za podpory některého umělce. Tato řada se nazývá Art Edition a model IQ je zcela jasně její nejpodivnější součástí.

Za návrhem těchto na první pohled podivných hodinek nestojí nikdo jiný než Rolf Sachs, známý to architekt a obchodní magnát. Ciferník imitující počmáranou školní tabuli s rozličnými matematickými zápisy je prý inspirován výlohou jednoho londýnského butiku, kterou Sachs navrhoval.

A co je na hodinkách Fortis IQ tolik výjimečného? Je to právě vyobrazení důležitých hodinových pozic, které nejsou prezentovány jednotně arabskými či římskými číslicemi, jak bývá zvykem. A nepředstavují je ani větší či menší indexy. Umělec Sachs totiž všechny klíčové pozice na ciferníku vyjma dvou (1 a 5) znázorňuje různým matematickým zápisem následovně:

  • Pozice 12: 0 stupňů
  • Pozice 2: 7-5
  • Pozice 3:  90 stupňů (tedy pravý úhel)
  • Pozice 4 : 2 + 2
  • Pozice 6 : 36/6
  • Pozice 7: 4 + 3
  • Pozice 8: 23
  • Pozice 9: IX
  • Pozice 10:  ?
  • Pozice 11: √121
Nepřehlédněte  Corum Admiral´s Cup Minute Repeater Tourbillon nově z kvalitního titanu

Všechny symboly stejně jako logo Fortis, jméno umělce či nápis swiss made dokonale imitují křídu, což na mnoha místech dokazují čmouhy. Pokud tak máte při vzpomínkách na školní lavice kopřivku a matematiky se bojíte jako čert kříže, pak zřejmě nejste jedním z 999 majitelů této limitované edice. Na pohled ušmudlaný ciferník a omezená výroba přitom rozhodně nejsou tím jediným zajímavým.

Ocelové pouzdro s oděruvzdornou PVD vrstvou má průměr rovných 40 milimetrů a ukrývá známý strojek ETA 2824-2 s datumovkou. Překvapí poměrně vysoký stupeň vodotěsnosti a to 200 m. Častým návštěvám vody s hodinkami Fortis IQ na ruce naopak nepřeje kožený řemínek. Rafičky i všechny matematické symboly jsou vybaveny luminiscenční vrstvou pro snadné řešení příkladů (odečítaní času) i za tmy.

Datum uvedení této limitované edice (konec roku 2008) naznačuje, že patrně již všech 1000-1 kusů má svého spokojeného majitele. Co naplat, vašich 11,44713 USD lze jistě investovat i smysluplněji.

Zdroj: Fortis, UITrip.com (fotografie)
 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*