Rolex Sky-Dweller logo

Rolex Sky-Dweller logo

Rolex

Rolex Sky-Dweller a ti druzí (BaselWorld 2012)

Rolex na výstavišti v Basileji představil spoustu novinek, z nichž většinu tvoří známé modely s jen drobnými detaily. Skutečnou novinkou je ovšem zbrusu nová modelová řada Sky-Dweller, která do portfolia hodinářského domu přináší zajímavou komplikaci výročního kalendáře.

O tom, že hodinářská legenda v letošním roce hodlá rozšířit svou nabídku o úplně nový přírůstek se na hodinářských serverech diskutovalo už nějakou dobu. A už nějakou chvíli se předpokládalo, že novinka dostane jméno Sky-Dweller. Důvod? V den startu letošního BaselWorldu to byl totiž právě jeden rok od doby, co si Rolex zaregistrovala ochrannou známku Sky-Dweller u příslušného úřadu v USA.

Rolex Sky-Dweller logoJeště o týden dřív bylo stejné jméno zaregistrováno v sousední Kanadě. Takéwebová adresa www.sky-dweller.com návštěvníky přesměrovala na oficiální web výrobce. Bylo tedy jasné, že se s hodinkami tohoto názvu u Rolexu 100% dočkáme.

O podobě hodinek, jejich strojku a tedy vestavěných komplikací se ale nevědělo vůbec nic. A čím méně se toho ví, tím vzdálenější jsou meze fantazie. Představivost fanoušků společnost jen několik dnů před startem veletrhu podpořila webovým teaserem, na kterém byla v polojasném nebi zachycena kruhová stupnice s červeným trojúhelníkem coby ukazatelem.

Rolex teaser před letošní výstavou BaselWorld

Očekávalo se toho spousta, někdo tipoval, že je vyobrazené okruží bílá keramická luneta, jasná byla přítomnost GMT komplikace, někteří s ohledem na název hodinek očekávali vestavěný výškoměr. Nakonec je to ale všechno trochu jinak…

Rolex Sky-Dweller

Rolex je konzervativní hodinářská značka, což se projevuje nejen střídmými designy, které si téměř beze změny zachovávají svou tvář desítky let. Také modelová nabídka je v porovnání s většinou jiných výrobců stejné třídy mnohem skromnější a každému rozšíření portfolia předchází důležitá rozvaha.

Také vyšší hodinářské komplikace byste hledali marně, vrcholem jsou strojky s GMT funkcí a chronograf Daytona. Sky-Dweller ale přináší změnu a nutno říci, že vítanou, vůbec poprvé se tak v hodinkách Rolex objevuje komplikace výročního kalendáře.

Designem novinka kombinuje dvě zavedené řady, nejvíce společných rysů byste našli u DateJust, od které si Sky-Dweller půjčuje provedení pouzdra, lunety a vlastně i číselníku včetně zpracování ruček. GMT stupnice pak mírně připomíná Yacht Master II (ale opravdu jen nepatrně). Hlavním zdrojem inspirace tak byly Datejust.

Rolex Sky-Dweller

Oproti nim jsou ale Sky-Dweller mnohem větší, u pouzdra hodinek hraje každý milimetr nemalou roli a tak 42 mm oproti 36 jednotkám znamená doslova obří nárůst a ve finále příjemně velké hodinky. Jejich vodotěsnost (a Rolex skutečně používá slovo waterproof) je pak 100 metrů.  

Nepřehlédněte  Parní válec ve Filadelfii rozdrtil 7 000 napodobenin hodinek Rolex

Rozdílem je jeho materiál, Sky-Dweller jsou k dispozici jen ve zlatě (žluté, bílé nebo EVEROSE v ryzosti 18 karátů) a příchod verze z oceli, která by dokázala cenu ze závratných výšin stlačit výrazně níže moc nelze očekávat. Nakonec máme co dočinění s novou vlajkovou lodí Rolexu a té bude zřejmě ocel 904L zapovězeným materiálem. I když jisté to samozřejmě není.

Hlavní novinkou značky nejsou možná tak ani samotné hodinky, jako spíše použitý strojek (Calibre 9001), který se časem zcela jistě objeví i v dalších hodinkách.  Na to si ale ještě nějakou dobu počkáme.

Kalibr 9001 kromě obvyklých specifikací jako je obousměrný automatický nátah, certifikace COSC Chronometer, vlásek setrvačky z extrémně odolného materiálu PARACHROM nebo systém absorpce otřesů PARAFLEX přidává již zmíněnou komplikaci výročního kalendáře.

K tomu využívá systému SAROS, kdy hodinky rozpoznají rozdíl mezi kalendářními měsíci s 30 a 31 dny. Datum je tak nutno ručně zkorigovat jen 1. března (únor totiž má jen 28 nebo 29 dnů). K tomu je ale potřeba, aby mechanismus byl informován, jaký kalendářní měsíc zrovna je a podle toho se v 30.den v měsíci překlopí buď na den 31. a nebo rovnou na první den měsíce následujícího.

Když už strojek mezi jednotlivými měsíci rozeznává, byla by škoda, kdyby chyběla nějaká indikace této informace na číselníku pro samotného majitele hodinek. A ona tam skutečně je, v okruží nad  římskými nebo arabskými číslicemi (dle verze) je proto dvanáct samostatných obdélníkových apertur, které indikují aktuální měsíc černou barvou. Na oficiálních fotografiích hodinek je podbarvená apertura u osmičky a signalizuje tak osmý měsíc, tedy srpen. Zbývá jen doplnit, že změna data pod kyklopem probíhá okamžitě s úderem půlnoci.Rolex Sky-Dweller

Dalším zajímavým prvkem je excentricky umístěný náhled na 24-hodinový věnec, který spolu s trojúhelníkovým ukazatelem představuje komplikaci GMT, tedy druhého času. Oproti zvyklostem tedy tuto komplikaci nepředstavuje ručka, která oběhne jednou dokola každých 24 hodin, ale otočný prstenec. Ten na číselníku vykrajuje kruhovou oblast, kde jsou kapitálkou následující (obvyklé) popisky:

 • SKY-DWELLER
 • Oyster Perpetual
 • Superlative Chronometer
 • Officialy Certified
Nepřehlédněte  Srovnání ocelí 316L a 904L

Hlavní čas ukazuje trojice středových rafiček a výhodou je, že lze hodinovou ručkou posouvat v hodinových krocích nezávisle na vteřince a minutce. To potěší především zákazníky, kteří často cestují napříč časovými pásmy.

Rolex Sky-Dweller

A tady přichází další zajímavost hodinek, ona ostře řezanými zoubky zdobená luneta totiž není pevná jako u Datejust, ale otočná a její poloha určuje, kterou funkci budete otáčením vyšroubované korunky zrovna nastavovat. Korunka totiž má proti zvyklostem pouze jednu nastavovací polohu. Jak to celé funguje zatím přesněji nedokážeme popsat, v každém případě to ale je zajímavé.

Rolex Sky-Dweller – dostupné verze  a ceny:

 • pouzdro i tah z 18karátového žlutého zlata, číselník v barvě šampaňského, arabské číslice na hodinových pozicích (36 785 €, cca 920 tisíc korun)
 • pouzdro i tah z 18karátového bílého zlata, číselník v barvě slonoviny, římské číslice na hodinových pozicích (38 900 €, cca 970 tisíc korun)
 • pouzdro z 18karátového zlata EVEROSE, číselník v barvě čokolády, arabské číslice na hodinových pozicích, hnědý kožený řemen, spona OYSTERCLASP z 18kt zlata EVEROSE (31 460 €, cca 780 tisíc korun)

Rolex Submariner 114060

Rolex Submariner jsou legendární potápěčské hodinky, které lze v základu rozdělit na verzi s datumovkou a nebo bez ní. V Basileji se omlazení dočkala klasická verze bez ukazatele data, která dostává technické vymoženosti, jíž si verze s datem užívá už dva roky.

Rolex Submariner 114060

Hlavním vylepšením je otočná luneta s keramickou vložkou Cerachrom a vylepšený tah s praktickou sponou Clidelock, jež díky hřebenovému systému dovoluje rychlé prodloužení tahu až o 21 mm. Nutno říci, že takové řešení extense s jemným nastavením prodloužení je neskonale lepším mechanismem, než jsou hojně používané překládací spony. Zároveň si musím postesknout, že podobně chytře řešené spony jsou u hodinek vídány zřídka, z hlavy mě teď napadají snad jen další SUBy, tentokráte ale DOXA. Průměr pouzdra rovných 40 mm u legendy zůstává, nožky se ale mírně rozšířily a jsou tak mohutnější.

Rolex Submariner 114060

Uvnitř zůstalo vše při starém a pracuje zde Rolex calibre 3130 (vlásek Parachrom – odolný, nemagnetický materiál, frekvence 28 800 kyvů/h, certifikace COSC chronometer, rezerva chodu 48 hodin).

Nová je ale barva luminiscence Chromalight, indexy a výplně ruček tak budou nově za tmy svítit modře. Jak dobře to vypadá, můžete posoudit na přiložené fotografii. Doporučená cena hodinek je stanovena na 5 930 €.

Nepřehlédněte  Rolex: přes 7 milionů chronometrů během 10 let

Rolex Yacht-Master 116622

Nové Yacht-Master nabízejí další zajímavý materiál a použitou kombinaci oceli 904L a platiny u Rolexu pojmenovali jménem ROLESIUM.

Z tohoto materiálu je 40milimetrový plášť hodinek, luneta s plastickými minutovými indexy je pak rovnou platinová. Luneta je otočná v obou směrech a každé plné otočení kolem dokola doprovází 120 cvaknutí, otáčení je prý pohodlnější a přesnější než tomu bylo dřív.

Rolex Yacht-Master 116622

Na číselníku, který může být modrý se slunečními paprsky nebo v barvě platiny, jsou stejně mohutné indexy jako u řady Submariner, nechybí ani datumka s kyklopem, a uvnitř strojek s automatickým nátahem Rolex calibre 3135 (vlásek Parachrom, frekvence 28 800 kyvů/h, certifikace COSC chronometer, rezerva chodu činí 48 hodin).

Rolex Yacht-Master 116622

Hodinky jsou na ocelovém tahu (904L), na kterém středový zrcadlově leštěný tah obklopují užší broušené články. Cena modré verze je 9 185 €, varianta s platinovým číselníkem přijde na 9 900 €.

Rolex Datejust II 116300

Tah i 41 milimetrů velké pouzdro modelu Datejust II je zhotoveno z oceli 904L, v plášti je uložen manufakturní strojek 3136 obvyklých vlastností v čele s vláskem Parachrom a pohlcovačem otřesů s názvem Paraflex.

Výborná vlastnost tahu, přesněji jeho přezky s překládací sponou je integrovaný systém Easylink, který dovoluje rychlé zvýšení délky tahu o 5 milimetrů. Hodinky tak budou za každé situace na ruce pohodlně držet.

Rolex Datejust II

Stříbrnému číselníku dominují mohutné indexy, na které se upíná trojice středových ruček. Náhled na bílý věnec datumky opět zvýrazní lupa (kyklop), datum se mění okamžitě po půlnoci a nikoli pozvolna několik hodin, jako tomu je u základních mechanických strojků. Číselník kryje safírové sklo a obepíná jej pevná luneta s leštěným povrchem. Cena hodinek je stanovena na 5 685 €.
 

Rolex Datejust

 • Strojek: mechanický s automatickým nátahem, okamžitá změna data, vlásek Parachrom
 • Rozměry a materiál pouzdra: průměr 36 mm, 18karátové zlato Everose
 • Luneta: pevná (volitelně zdobena diamanty)
 • Číselník: černý, zdobený motivem z 262 diamantů, 10 diamantů na hodinových indexech z 18karátového zlata
 • Sklíčko: konvexní safírové
 • Vodotěsnost: 100  m
 • Tah/řemen: 18kt zlato Everose s přezkou Oysterclasp nebo kožený řemen

Rolex Datejust

Další novinky představují stejně jako tyto Datejust pouze šperkařské edice známých modelů se zlatými pouzdry i tahy a bohatě zdobené diamanty a tedy určené nejnáročnější klientele.

Zdroj: Rolex, Perpetuelle

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*