PRIM REPUBLIKA L.E.

PRIM REPUBLIKA L.E.

Prim

Prim připomíná 100 let od vzniku Československa modelem Republika

Dnes si připomínáme stoleté výročí vzniku samostatného československého státu. Zájemci o historii tak mohou po celé republice navštívit řadu výstav a expozicí, mapující klíčové okamžiky českých dějin. Bez povšimnutí jubileum nezůstalo ani u společnosti Elton hodinářská, která představuje limitovanou edici zvanou Prim Republika LE.

Hodinky vznikly spoluprácí s věhlasnými designérskými studii Olgoj Chorchoj a Marvil, které už na hodinkách novoměstské produkce nejednou participovaly.

Prim Republika LE přichází ve verzi ze stříbra nebo 18kt zlata, přičemž může být dle přání zákazníka žluté, bílé nebo růžové. Stříbrná verze bude vyrobena v počtu 100 kusů, zlatá bude mnohem skromnější, světla světa totiž spatří jen osmnáct kousků.

Design číselníku, za kterým stojí Studio Marvil, je dokonalou ukázkou minimalismu (jednodušeji už to zkrátka nešlo), ale také nadčasovosti. Právě ta je u časomíry, jež se váže k takovému jubileu bezpochyby žádaná.

Po obvodu číselníku je minutová stupnice, blíže ke středu jsou pak hodinové indexy. Dvojici hlavních centrálních ruček doplňuje mimostředná vteřinka na šesté hodině. Štíhlost ruček, indexů i stupnice prý je až na samotné hranici realizovatelnosti.

U devítky je pak namísto indexu nápis REPUBLIKA, a jak upozorňuje designér Jiří Karásek, font je poplatný typografii, užívané v období vzniku ČS státu. Číselník bílé nebo černé barvy vzešel galvanoplastickou metodou a překrývá jej safírové sklo s vnitřním antireflexem.

PRIM REPUBLIKA L.E.

Pouzdro má průměr 40 milimetrů, je voděodolné stupně 50m a ukrývá in-house strojek Prim 103. Z důvodu minimalizace rozměrů byl zvolen právě tento ručně natahovaný kalibr. Přítomnost automatického nátahu totiž zvyšuje tloušťku strojku minimálně o dva milimetry, což bylo v tomto případě nežádoucí.

Kalibr 103 je v nabídce Prim nedávnou novinkou, jeho produkce totiž byla zahájena teprve loni. Má průměr 25,6 mm, výšku 4,3 mm a setrvačka každou hodinu vykoná 21 600 kyvů. Mechanismus má celkem 19 ložiskových kamenů a obsahuje ochranu proti nárazům Incabloc. Rezerva chodu je 48 hodin.

Strojek je i pěkně dekorovaný, což ale oceníte leda při návštěvě hodináře, dýnko je totiž plné a krom názvu modelu informuje o použitém kalibru a číslování kusu.

Zatímco 18karátové zlato je v hodinářské produkci poměrně běžným materiálem, stříbro vídáme jen zřídkakdy. Z důvodu menší tvrdosti stříbra byl povrch vytvrzen pro větší odolnost.

Zajímavým detailem je korunka, jejíž osmnáct zubů odkazuje na rok vzniku republiky a její čelo zdobí rytina písmena „R“.

Zatímco cena stříbrné verze byla stanovena na rovných 100 tisíc korun, varianta ze zlata vyjde na závratných 459 tisíc. Své zájemce si přesto jistě najde.

Zdroj: Prim manufacture

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*