Panerai Submersible Mike Horn Edition PAM 984 a PAM985

Panerai Submersible Mike Horn Edition PAM 984 a PAM985

Panerai

Panerai Submersible PAM984 a PAM985 aneb drahé prázdniny s Mikem Hornem

Spoustu novinek v souvislosti s blížící se výstavou SIHH tradičně přichystala značka Officine Panerai. Do oka nám padla speciální edice známého dobrodruha a objevitele Mika Horna. Nákupem hodinek totiž jejich majitel získá i možnost účastnit se chystané arktické výpravy.

Mike Horn patří do stejného soudku ambasadorů značky, jako profesionální potápěč Guillaume Néry, jehož speciální edice byla představena už před časem (a teď k ní přibyla ještě speciálnější 15kusá edice verze s pouzdrem s DLC úpravou a cenovkou 38 900 dolarů).

Připomeňme, že se oba pánové pro své úctyhodné výkony stali tváří nedávné kampaně Metaxy s mottem “Nepijte, objevujte”. Mají tedy vícero stejných sponzorů.

V případě nové limitované edice Panerai zvolilo podobnou taktiku, jako u hodinek s podpisem francouzského potápěče. Naráz bylo uvedeno dvojí provedení, kdy PAM00984 má ručky a indexy vyplněné zeleným barvivem, a verze PAM00985 pak modrým. Jiné je i zbarvení použitého řemínku, vyrobeného z recyklovaných plastů, verze 984 jej má černý, varianta 985 pak modrý.

Přestože se jedná o známou řadu Sumbersible, zcela nové pojetí otočné lunety s reliéfním povrchem hodinkám spolu se sendvičovým číselníkem vdechuje zcela novou a nezaměnitelnou podobu.

Panerai Submersible Mike Horn Edition PAM 985

Pouzdro má průměr 47 milimetrů, je však vyrobeno z tzv. EcoTitania, což není nic jiného než recyklovaný titan. Tento přístup ostatně dokonale ladí s celoživotní filozofií Mika Horna, která odmítá zbytečné plýtvání.

Nepřehlédněte  Panerai Radiomir 3 Days Platino 47 mm. Tajemné hodinky z třicátých let ožívají

K číselníku ještě jedna zajímavost: nápisy nejsou totiž natištěny na číselníku, ale jsou gravírovány na spodní plochu safírového skla.

Uvnitř je známý kalibr P.9010, ověřený in-house mechanismus, který krom trojice ruček otáčí i datumovým věncem. Běžnou hodnotu má odolnost konstrukce vůči tlaku vodního sloupce, a to 300 m.

Téměř stejné, ale dvakrát dražší. Proč? Kvůli výletu s Mikem

Rozdíly mezi oběma modely jsou popsány výše, jistě však budete souhlasit, že zbarvení luminiscenční vrstvy a řemenu by jen obtížně mohly vysvětlit více než dvojnásobnou cenu ”modrého” modelu PAM00985 (39 900 €) vůči PAM00984 se zeleným barvivem, které budou k mání za 19 900 eur.

Přestože oba modely budou velikou vzácností, a to už kvůli uvedeným cenám, verze 985 bude na rozdíl od „neomezeného“ modelu 984 vyrobena ve skromném počtu 19 kusů. V ceně hodinek majitelé navíc získají možnost účastnit se expedice pod taktovkou samotného Mika Horna v mrazivé Arktidě.

Panerai Submersible Mike Horn Edition PAM 984

Případní zájemci se však nemusí obávat, že půjde o přechod celého kontinentu, který by pro netrénované jedince bez tvrdé přípravy znamenal téměř jistou smrt. Pravděpodobně půjde spíše o možnost strávit nějaký čas po boku světoznámého dobrodruha a na vlastní kůži tak částečně okusit, co jeho výpravy obnášejí.

Již druhá (a třetí) pocta jihoafrickému objeviteli

Není to poprvé, kdy Panerai neuvěřitelné výpravy Mika Horna ocenila vlastním modelem. Koncem roku 2016 byl uveden model PAM00719 k příležitosti vůbec prvního sólového přechodu Antarktidy ze severu na jih. Jednalo se o model řady Luminor Submersible s GMT ručkou.

Nepřehlédněte  Panerai staví novou továrnu ve Švýcarsku. Stane se domovem 290 hodinářů

Každý z 500 kusů byl vybaven in-house kalibrem P.9001 s dvojicí barelů, které zabezpečují nepřetržitý chod hodinek po dobu 72h i bez pohybu. Vůči strojku P.9010 přidává navíc GMT ručku a zajímavou funkcí automatického vynulování sekundové ručky při korekci času.

Panerai Luminor Submersible 1950 3 Days GMT “Pole2Pole”

Hodinky mají pro řadu Submersible známé 47mm titanové pouzdro s otočnou lunetou a jsou uchyceny na černém gumovém řemenu s titanovou přezkou s trnem. Naopak atypické bylo modré zbarvení číselníku s výrazným nápisem “Pole 2 Pole”. Doporučená cena hodinek byla 9 600 franků (tehdy 240 tisíc korun bez daně), dnes nový kus pod 340 tisíc nekoupíte. V případě uvedených novinek bude nárůst ceny po vyřazení z produkce podobný, limitovanou edici PAM985 pak budou sběratelé vyvažovat zlatem. A to doslova.

Zdroj: aBlogToWatch

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*