Hodinky Swatch z ohromné sbírky Petera Bluma

Hodinky Swatch z ohromné sbírky Petera Bluma

Novinky / Swatch

Obří sbírka hodinek Swatch prodána za 6,65 milionu dolarů

V Hongkongu byla nedávno prodána zdaleka největší soukromá sbírka hodinek značky Swatch. Ohromná kolekce plastových hodinek čítala přes 4 300 kusů, a majitelé za ní utržili přes 6,5 milionu amerických dolarů.

Obchodník Peter Blum a jeho choť Linda plastové hodinky Swatch doslova milovali. Vášeň pro veselé hodinky hýřící všemi barvami, které byly symbolem krize tradičních mechanických hodinek v 80.letech minulého století, byla u manželů taková, že během let nastřádali rovných 4 370 kusů. Spoustu z nich přitom tvořily prototypy a různé varianty, které se nikdy nedočkaly ostrého prodeje. O to je samozřejmě jejich cena v očích sběratelů vyšší. Nechybí mezi nimi kousky s designy od známých umělců, pod návrhy jsou tak podepsána jména jako Keith Haring, Milles, Pattes, Mimmo Paladino, Alfred Hofkunst nebo Sam Francis.

Hodinky Swatch z ohromné sbírky Petera Bluma

Součástí sbírky je i kousek ze speciální edice Helmuta Newtona s erotickým motivem California Fingernails z ženskými tvary na číselníku a plastovém řemínku. Tato stokusová edice byla vytvořena v roce 2003.

"Když byly hodinky Swatch v roce 1983 představeny, byl to revoluční koncept, který prakticky ihned zaznamenal obrovský úspěch. Dnes, po 28 letech, jsou hodinky Swatch stále tady, živé, barevné a zábavné, staly se vyhledávaným módním doplňkem a jsou důležitou součástí kulturních dějin. Hodinky Swatch mají miliony fanoušků po celém světě, přesto je kolekce Petera Bluma tou vůbec nejobsáhlejší, kterou se podařilo sestavit. Společnost Phillips de Pury & Company  vítá podporu značky Swatch v propagaci aukce této výjimečné sbírky," uvedl její předseda Simon de Pury.

Nepřehlédněte  Casio představilo G-Shock GB-6900. Chytré a odolné hodinky

Výstava obří kolekce hodinek Swatch

Doplňme jen, že nápad Nicolase Hayeka produkovat v době úpadku švýcarských mechanických hodinek v souvislosti s vynálezem a masovým rozšířením bateriových strojků barevné plastové hodinky mnozí považovali za bláznivý. Hayek však již tehdy ukázal, že je skutečným vizionářem a téměř na vše na co od té doby sáhl se proměnilo ve zlato.
Díky spolupráci značky Swatch se podařilo před samotnou dražbou uspořádat tři výstavy, na kterých byla celá sbírka k vidění:

  • 17. -22. září 2011 v New Yorku na 450 Park Avenue
  • 18. – 25. října 2011 v londýnském hotelu Howick Place
  • 5. – 10. listopadu ve Swatch Art Peace hotelu v Šhanghaji

Plán výstavy unikátní kolekce hodinek Swatch

Aukce pak proběhla 24.listopadu v hotelu Four Seasons v Hongkongu, kde byla sbírka vydražena za více než 51,7 milionu hongkongských dolarů, což je v přepočtu asi 6,65 milionu USD. Každé hodinky Swatch tak byly průměrně prodány za 1 520 dolarů. To je na plastové hodinky s bateriovým strojkem velmi hezký výsledek.

Zdroj: PhillipsDepury, Swatch

Štítky:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*