Apple Watch Series 5

Apple Watch Series 5

Apple

Nové Apple Watch už nezhasnou. Jistí to funkce always-on

Apple včera spolu s novou generací iPhonů uvedl i omlazenou verzi svých hodinek. Watch Series 5 jsou jen mírnou evolucí předchozí iterace, a jednou z hlavních novinek je krom silnějšího procesoru bezpochyby always-on displej.

Loňská edice Watch od Applu se povedla a právě představená nová generace představuje vlastně „jen“ jejich mírně vylepšenou verzi.

To, že jsou si obě edice, tedy Series 4 a 5, dosti podobné napovídá také skutečnost, že Series 4 z oficiální nabídky Applu zcela vymizela. Zakoupit lze krom nejnovějšího modelu jen předloňské Series 3.

Series 4 loni povyrostly (pouzdro i úhlopříčka displeje) a nová verze je opět k mání v rozměru 40 a 44 milimetrů. Po menších sáhne dámské publikum, větší pak míří na pánská zápěstí.

Menší typ má úhlopříčku displeje 1,57 palce a rozlišení 324 × 394 pixelů. Větší model má 1,78palcový displej s o něco vyšším rozlišením (368 × 448 pixelů). Maximální hodnota jasu zůstává na 1 000 nitech.

Displej díky always-on konečně nezhasíná

U displeje ještě zůstaneme, jeho typ LTPO OLED umožňuje skokovou změnu obnovovací frekvenci z maximálních 60 hertzů na 1 hz. V takovém případě se obraz překreslí jen jednou za sekundu. A právě tato technologie umožňuje, že displej nových Watch nezhasíná a zůstává stále aktivní (always-on). Samozřejmě, že vybitá baterie jej vypne, ale při nabité hodinky v tomto úsporném režimu budou neustále zobrazovat čas.

Pootočením zápěstí, které signalizuje, že se s hodinkami budete pracovat, se zvýší obnovovací frekvence displeje, jeho jas a vykreslí se podrobnější informace. Apple uvádí, že navzdory neustále aktivnímu displeji, výdrž baterie dosáhne k 18 hodinám. Tedy celý pracovní den.

Rychlejší procesor a vestavěný kompas

Novější generace procesoru sice není viditelná změna, cítit by ale měla rychlejší reakci na pokyny uživatele. Nový procesor S5 má být v porovnání s typem z předloňské edice Series 3 dvakrát výkonnější. Porovnání s loňským čipem bohužel Apple nepřipojil.

Funkce kompasu na Apple Watch Series 5

Vítanou novinkou je vestavěný kompas, který uživateli skrze novou aplikaci vždy dá přesné informace o zeměpisné délce a šířce, šipka pak ukáže směr, kterým se právě dívá.

EKG, detekce pádu i SOS funkce

Chytré hodinky přecpané elektronikou mají v porovnání s jejich ryze mechanickými protějšky výhodu v možnosti sledovat nejen fyzickou zdatnost, ale i nejrůznější zdravotní ukazatele. A tím zdaleka není jen srdeční tep. Series 4 loni přidaly funkci elektrokardiogramu, který může odhalit nejrůznější srdeční anomálie, jakou může být třeba srdečné arytmie. Nový model funkci EKG samozřejmě zachovává a seznam států, kde jsou Watch certifikovanou zdravotní pomůckou se dále rozšiřuje.

Vylepšená funkce SOS na Watch Series 5

Zůstává i funkce SOS, tedy automatické přivolání záchranné služby, a to ve 150 zemích světa. Zajímavou novinkou loňského modelu byla detekce pádu, kdy hodinky v případě, že zraněný zůstal nehybně ležet, automaticky přivolaly zdravotníky. Opět užitečná funkce, o kterou Series 5 samozřejmě nejsou ochuzeny.

V tuzemsku opět pouze hliníkové

Vůbec poprvé budou Apple Watch k mání v titanovém provedení, a to v broušeném a černém broušením provedení. Series 5 znamená také návrat keramiky, kterou Apple naposled použil u Series 3. Keramické pouzdro tehdy měl nejdražší model (Watch Edition), který nahradil nesmyslně drahou edici z 18kt zlata.

Na opačném konci nabídky budou základní Watch s pouzdrem z recyklovaného hliníku (stříbrné, zlaté a šedé provedení). Ocelové pouzdro bude krom chromového provedení k mání v černé a zlaté barvě. Omlazením prošly také speciální edice hodinek Hermés a Nike.

Základní edice Series 5 (40 mm, hliník, GPS) bude stát 11 690 korun, 44mm varianta pak přijde na 12 490 korun. Jak je zvykem, v Česku Apple nic jiného než základní hliníkové Watch nenabízí. To v domovských USA budou mít na výběr zmíněné titanové, ocelové i keramické provedení a to i v autonomní verzi s eSIM.

Zdroj: Apple

Štítky:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*