Citizen Calibre 0100

Citizen Calibre 0100

Citizen

Nejpřesnější hodinky na světě? Chtějte Citizeny Calibre 0100

Citizen v rámci letošní výstavy Baselworld představil spoustu nových hodinek. Nejzajímavějším kouskem jsou na první pohled nenápadné tříručkové Caliber 0100 s nejpřesnějším hodinkovým strojkem na světě.

Po vyslovení značky Citizen se příznivcům hodinek nepochybně vybaví patentovaný systém Eco-Drive, tedy dobíjení akumulátoru strojku umělým nebo přirozeným světlem. A v těsném závěsu pak nepřeberné množství RC (Radio Controlled) hodinek, které dobíjecí technologii kombinují s přijímačem rádiového signálu. Pravidelná automatická synchronizace tak zajišťuje, že takové hodinky ukazují neustále přesný čas.

Japonskému gigantu se ovšem podařilo dosáhnout neuvěřitelné přesnosti i bez oné synchronizace. Výsledek několikaletého vývoje se jmenuje Caliber 0100 a v Basileji byl k vidění už loni. Jenže tehdy šlo pouze o koncept v podobě kapesních hodinek, jejichž design vycházel z dobových hodinek z roku 1924.

Citizen Calibre 0100

Loni na výstavišti byl z úst představitelů Citizenu vysloven slib, že v roce 2019 se Caliber 0100 z kapesního konceptu přestěhuje do náramkových hodinek, určených k přímému prodeji. A tak se také stalo.

Nenápadné hodinky mají nejpřesnější strojek

Caliber 0100 jsou na první pohled minimalistické a tím i docela nenápadné hodinky. Při bližším prozkoumání se ovšem velmi rychle odhalí precizní dílenské zpracování a spousta zajímavých detailů.

Nepřehlédněte  Citizen v Basileji představil nejpřesnější strojek na světě

Hodinky budou k dispozici ve trojím provedení, které se navzájem liší použitými materiály, barvou číselníku a samozřejmě i cenou.

Všem je společná velikost pouzdra 37,5 mm, tloušťka je pak 9,1 milimetru. Některé prvky pouzdra s 50m voděodolností jsou inspirovány tvary použitého AT krystalu. Typicky třeba linie nožek nebo korunka tvaru šestibokého jehlanu.

Na výběr zlatá nebo titanová verze

Vrcholem je verze s pouzdrem z 18kz bílého zlata s číselníkem (verze AQ6010-06A) v barvě slonové kosti. Jedná se o 100ks edici s cenovkou 16 800 dolarů (asi 380 tisíc korun bez daně), což je na bateriové hodinky skutečně astronomická cenovka.

Jenže ani nákup některé levnější varianty nebude znamenat žádnou dramatickou úsporu. Mluvíme o titanové verzi s černým (AQ6021-51E, 500ks série) nebo modrým perleťovým číselníkem (AQ6020-53X, 200ks edice), které budou ke koupi během třetího kvartálu roku za 7 400 USD, tedy přibližně 170 tisíc korun.

Citizen Calibre 0100

A za takovou sumu už lze koupit velmi slušné mechanické hodinky, například z nabídky Rolexu, Omegy, Breitlingu nebo TAG Heuer. Jenže žádné z nich nebudou ani zdaleka tak přesné jako Citizen Caliber 0100. A za nejpřesnější zcela autonomní náramkové hodinky si u Citizen přeci jen mohou o takovou částku říci.

Nepřehlédněte  Nezastavitelný Eli Manning má u Citizen vlastní hodinky

Černá a modrá verze má pouzdro i členitý náramek vyroben ze Super Titania, který je ale navíc opatřen tvrzenou vrstvou Duratect a. Výsledný povrch se pyšní tvrdostí 2000 HV (podle Vickerse), což je oproti tvrdosti běžného Duratectu (1000 HV) dvojnásobek.

Zajímavé detaily

Není tajemstvím, že u běžných quartzových hodinek nelze dosáhnout stavu, aby sekundová ručka při skokovém pohybu lícovala s minutovými indexy. Každé, opravdu každé quartzové hodinky vykazují menší nebo větší odchylku a to rozhodně nemluvíme jen o levných kouscích. V minulosti mi rukama prošlo několik desítek quartzových Omega Seamaster 300 m a sekundová ručka s indexy nikdy nebyla zcela v souladu.

V případě hodinek Caliber 0100 je ale díky použití extrémně přesných ozubení a především ručního zarovnání jednotlivých indexů dokonalého lícování dosaženo.

Odchylka jen ±1 s/rok

Klíčem k vysoké přesnosti strojku bylo použití krystalu s nebývale velkou frekvencí. Použitý krystal s AT výbrusem, který se navzdory své dlouhé historii (od roku 1934) u náramkových hodinek kvůli svým rozměrům a větší energetické náročnosti používal opravdu jen zřídka, pracuje na kmitočtu 8 388 608 Hz. Což je vůči běžné frekvenci 32 768 Hz 256krát víc.

Nepřehlédněte  Citizen v Basileji představil nejpřesnější strojek na světě

Velkou spotřebu energie řeší dobíjitelný článek systému Eco-Drive spolu s úsporným režimem, kdy hodinky při nedostatku světla zastaví pohyb ruček, ale čas “počítají” dále a vystavením světlu se hbitě na aktuální čas nastaví.

Citizen Calibre 0100

Další výzvou bylo zajištění spolehlivého chodu strojku při teplotních výkyvech, důsledky změny orientace při nošení (gravitace) a s tím související ochranu proti otřesům.

Výše uvedené zajišťuje systém Shock Counteraction, který v případě detekovaného nárazu uzamkne kloubový pastorek, a zastoupen je i jakýsi sledovací systém, který pravidelně kontroluje polohu ruček pokud vzhledem k aktuálnímu času zjistí nějakou odchylku, ručky automaticky přesune na správné pozice.

Je jasné, že vzhledem k vysokým cenám skončí drtivá většina produkce modelu Caliber 0100 v rozsáhlých hodinářských sbírkách. Nepřekvapí, že takto přesný strojek by si přál každý příznivce neustále přesného času, jenže na nějaké skokové zlevnění potřebné techniky si takoví budou muset počkat nejméně několik let. Na druhou stranu, neustále přesný čas zajistí každé RC hodinky, přičemž ty od Casia jsou k mání už od několika tisíc korun. A ty mají odchylku díky pravidelné synchronizaci vlastně nulovou.

Zdroj: Citizen, Fretallo Watches

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*