Charles Lindbergh se svou manželkou Anne

Charles Lindbergh se svou manželkou Anne

Longines / Novinky

Longines Lindbergh´s Atlantic Voyage: inovované hodinky známého letce

Psal se 20. květen roku 1927 a americký pilot Charles Lindbergh usedá do kabiny svého jednomotorového letounu na Long Islandu, aby o necelých čtyřiatřicet hodin později přistál na pařížském letišti. Stal se historicky prvním člověkem, který na jeden zátah překonal Atlantský oceán. Oblast Atlantiku brázdil i 6 let poté, kdy už mu ale dělala společnost manželka a na zápěstí pak hodinky značky Longines.

Lindbergh svým výkonem samozřejmě získal mezinárodní věhlas, a začal ještě více spolupracovat se švýcarskou hodinářskou společností Longines. Své poznatky a návrhy na vylepšení hodinek tak, aby ještě více pilotům usnadňovaly navigaci, po návratu neváhal přednést šéfovi značky.

Charles Lindbergh se svou manželkou Anne

Když se pak Charles v roce 1933 opět rozhodl vydat se vstříc nekonečným dálavám Atlantiku i se svou manželkou, rovněž pilotkou, Anne, měl již na ruce hodinky Longines s vlastním designem a úpravami. Jejich cesta tehdy vedla přes Newfoundland, Grónsko, Island, skandinávské země, Rusko, Velkou Británii, Francii, Nizozemí a Švýcarsko, Azory a cestou zpátky k domovským USA přes Kapverdské ostrovy, Gambii Brazílii a Kubu. Na palubě letounu tak urazili na 47 000 km, což je víc než jednou kolem Země.

Nepřehlédněte  Rok 2010 byl pro švýcarské hodinářství úspěšný, export meziročně stoupl o 22 %

Pohled na letovou trasu, kterou Charles Lindbergh překonal

Takové expedici samozřejmě musela odpovídat i technika. Lindberghovi se tehdy na cestu vydali letounem s výkonem 710 koňských sil, na palubě nechyběly vysílačky, pro případ nouzového přistání na vodní hladině pak nafukovací čluny. Chronograf Longines sloužil k navigaci a byl speciálně vyvinut právě pro tuto náročnou trasu skrze severské země.
Hodinky byly vybaveny třicetiminutovým sčítačem s přesností 1/5 sekundy, strojek rovněž dovoloval měřit rychlost pomocí tachymetru a to až do výše 500 km/h.

Longines Lindbergh´s Atlantic Voyage

Lindberghova expedice byla tou nejlepší zkouškou spolehlivosti hodinek a nutno říci, že úspěšnou. Zároveň bylo jejich použití dostatečným důkazem, že američtí piloti věří švýcarským hodinářským technologiím. Ostatně Longines byl oficiálním dodavatelem hodinek pro Mezinárodní leteckou federaci již od roku 1919.

Není proto divu, že se hodinky podle Lindberghova návrhu s minimálními odchylkami vyráběly a prodávaly po mnoho let, teprve nyní se v Longines rozhodli uvést na trh inovovaný model, ovšem samozřejmě s odkazem na obdivuhodné výkony Charlese Lindbergha.
Nový model nese označením Lindbergh´s Atlantic Voyage tedy „Lindberghova plavba Atlantikem“,  coby pocta tehdy neuvěřitelné cestě nebem.

Nepřehlédněte  Breitling podpoří své chronografy s in-house strojkem pětiletou zárukou

Longines Lindbergh´s Atlantic Voyage

Ocelové pouzdro hodinek má v průměru 47,5 mm a pohání je automatický strojek. Stejně jako původní model má i nový ukazatel sekund na pozici 9, a půlhodinový sčítač chronografu pak na trojce. Rafičky jsou vyvedeny v modré barvě a zaručují velký kontrast se stříbrným ciferníkem. Po jeho obvodu je i stupnice tachymetru, maximální měřitelná rychlost přitom zůstala stejná, tedy 500 km/h.

Longines Lindbergh´s Atlantic Voyage

Hodinky mají safírové sklo a ocelovým víkem kryté průhledové dýnko, které odhaluje strojek v plné kráse. Hodinky jsou dodávány s koženým aligátorovým řemenem. K dostání je verze s ocelovým i zlatým pouzdrem.

Technické parametry hodinek:

  • Pouzdro: ocel (ref. Číslo L2.730.4.11.0) nebo 18kt růžové zlato (ref. Číslo L2.730.8.11.0), průměr 47,5 mm, výklopné ocelové víčko odhalující safírový průhled na strojek, víčko se ovládá korunkou
  • Sklíčko: safírové
  • Tah/řemínek: aligátor
  • Strojek: automatický L705 (ETA A07 231), 27 kamenů, frekvence 28 800 kyvů/h, rezerva chodu 46 hodin
  • Funkce: čas, chronograf (30-minutový čítač na pozici 3), tachymetr
  • Voděodolnost: 30 m (asi 100 stop)

Zdroj: Perpetuelle, Longines

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*