Hublot Magic Gold

Hublot Magic Gold

Hublot / Technika

Hublot Magic Gold je nejtvrdší zlato na světě

Velký úspěch v samotném závěru letošního roku hlásí hodinářská manufaktura Hublot. Tím důvodem k oslavě není vydání limitované edice ani představení nového in-house strojku. Společnost se tentokráte vrhla na studium vylepšování materiálů a výsledkem je odolná slitina Magic Gold.

Pod novou slitinou Magic Gold nejsou podepsáni pouze hodináři z Hublot, jde o výsledek tři roky trvající spolupráce předních vědců z oboru polytechniky a metalurgie. Výzkum přinesl očekávaný výsledek v polovině tohoto měsíce a tak v úterý 15. prosince na tiskové konferenci novou slitinu před zraky novinářů odhaluje šéf společnosti Jean-Claude Biver a profesor z Technologické univerzity v Lausanne (EFPL) Andreas Monrtensen za účastí zástupců metalurgického oddělení dílny Hublot.

Zlato coby hojně užívaný materiál k výrobě pouzder luxusních hodinek má jednu poměrně velkou vadu. Na rozdíl od často používaných nízkouhlíkových legovaných ocelí (316L) s tvrdostí okolo 220 – 240 HV, má 18karátové zlato tvrdost okolo 130 – 150  HV. Tvrdost obecně představuje odpor materiálu vůči vnikání cizího tělesa, tedy čím vyšší hodnota tvrdosti daného materiálu, tím vyšší je jeho odolnost vůči mechanickému poškození.

Nepřehlédněte  Pětimilionové Hublot s více než tisícovkou diamantů už mají svého majitele

Hublot Magic Gold

Běžně užívané 18kt zlato užívané k výrobě šperků a hodinových pouzder na tom tedy s tvrdostí není nejlépe, což je vzhledem k jeho ceně v porovnání s ocelí dosti nepříjemné. Koneckonců mít za pár měsíců zlaté hodinky v ceně i několika set tisíc korun samý škrábanec je opravdu nehezká představa.

Snaha hodinářských značek ve spolupráci s metalurgickými ústavy objevit "recept" na odolnou a přitom cenově přijatelnou slitinu vhodnou k výrobě plášťů hodinek je známa. Například německá společnost Sinn tak používá tzv. ponorkovou ocel, kterou dodávají tamní doky Howaldtswerke-Deutsche Werft GmbH and Nordseewerke GmbH. Na tento materiál navíc u Sinn umí nanést extrémně odolnou povrchovou vrstvu zvanou Tegiment, která se pyšní tvrdostí až 1 500 HV.

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Chronograph

Audemars Piguet zase vsadila na lisovaná uhlíková vlákna (směs uhlíku a polyamidových vláken) se zajímavou povrchovou úpravou a tvrdostí bezmála 630 HV. Tento kovaný karbon je používán nejen k výrobě samotných hodinkových pouzder, ale i některých částí strojků.

V Hublot se ale rozhodli zaměřit na zdokonalení zlata a Magic Gold je výsledkem mimořádně povedeným. Jde o unikátní kombinaci 18kt zlata a 22% práškového karbidu boru. Ten se v pecích zahřeje na teplotu téměř 2000°C, kdy se z prášku vytvoří pórovitá struktura. Následně se přidá roztavené 18kt zlato, které účinky velmi vysokého tlaku vzniklé póry vyplní a oba materiály se dokonale propojí.  Tato operace se provádí v komoře vyplněné inertním plynem. Výsledkem je pevná bezpórovitá slitina tvořena dvěma druhy úzce propojených krystalografických mřížek.

Nepřehlédněte  Usain Bolt nyní běhá i za Hublot. Bude ještě rychlejší?

Výroba slitiny Magic Gold

Magic Gold dosáhla při měření tvrdosti podle Vickerse hodnoty 1 000 a blíží se tak v hodinařině používané extrémně odolné keramice s tvrdostí okolo 1 200 – 2 000 HV. Kouzelné zlato od Hublot je tak nejtvrdším zlatem vůbec, takovým, které poškrábáte prý leda diamantem.

Oficiálním představením slitiny Magic Gold končí u Hublot experimentální etapa testování nového materiálu a zároveň znamená začátek etapy druhé, start komerční produkce hodinek s využitím tohoto obdivuhodného materiálu.

První Hublot s pouzdrem z magického zlata budou k vidění již za pár měsíců na největší hodinářské výstavě v Basileji. Zatím není jasné, jak bude nastavena cena takových hodinek v porovnání s kusy z běžného 18kt zlata. Otázkou také je, zda bude Magic Gold používána pouze u limitovaných edicí, nebo zda se Hublot rozhodne novým materiálem postupně nahradit své kompletní portfolio hodinek se zlatými pouzdry. Tyto i další otázky nám všem budou pravděpodobně zodpovězeny v březnu na BaselWorld 2012.

Zdroj: Hublot, A Blog to read

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*