PANERAI SUBMERSIBLE CHRONO GUILLAUME NÉRY EDITION PAM00982

PANERAI SUBMERSIBLE CHRONO GUILLAUME NÉRY EDITION PAM00982

Panerai

Guillaume Néry se u Panerai dočkal vlastního chronografu

Panerai pozvolna odhaluje, s čím vyrukuje na dnes již tradiční hodinářské výstavě SIHH 2019, která se odehraje v polovině ledna. Radost budou mít příznivci potápěčské řady Submersible, novinka s označením PAM00982 je věnována francouzskému šampionovi ve volném potápění. Jmenuje se Guillaume Néry a na ChronoManii už jste se s ním potkat mohli.

Panerai obecně platí za potápěčské hodinky, jelikož se většina modelů z linií Luminor a Luminor 1950 pyšní 300m vodotěsností. Asi se shodneme, že taková míra odolnosti vůči neúprosnému tlaku vodního sloupce je i pro hlubinné potápění zcela dostačující.

Jenže i když mají kupříkladu PAM01312 , tedy nástupce modelu 312 s novým ztenčeným strojkem a modrou sekundovou ručkou, takto velkou vodotěsnost, k ryzím diverům jim přeci jen něco chybí. A tím máme na mysli v jednom směru otočnou lunetu pro bezpečné měření času stráveného pod hladinou.

Tento pro potápěčské hodinky nezbytný prvek mají pouze modely řady Submersible (z angličtiny ponorný) a chronograf s podpisem Guillauma Néryho je jejím nejnovějším přírůstkem.

Objevuje především pod vodní hladinou

Guillaume kromě toho že nepije, ale objevuje (letos se totiž stal tváří objevitelské kampaně Metaxy) poměrně nedávno rozšířil řady ambasadorů Panerai a vzhledem k jeho profesnímu zaměření tato spolupráce dává smysl.

Nepřehlédněte  Panerai Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge

Kontrakt se slavnou původem italskou hodinářskou manufakturou ale není pro prvotřídního sportovce první svého druhu, před lety mu totiž při jeho výpravách do neznámých hlubin oceánu dělávaly společnost hodinky Ball.

Novinka má známé pouzdro průměru 47 milimetrů, zhotovené z titanu a oproti oceli se chlubí menší měrnou hmotností nebo třeba lepší odolnosti vůči korozi. Jejich majitel tak může ve vodě trávit opravdu hodně času a korodování se rozhodně nemusí obávat.

Titanová je i luneta, má však modrou keramickou vložku a tradiční potápěčskou stupnici se zvýrazněnými prvními 15 minutami. Chybět nemůže patentovaná ochrana korunky, díky níž nikdy nemůže dojít k nechtěné manipulaci s časem. I to je pod vodou nesmírně důležité.

Netradičně řešený chronograf

Velmi atraktivně je zpracován číselník, jehož šedá povrchová úprava připomíná žraločí kůži. Na svém obvyklém místě je modrá mimostředná vteřinka, kterou naproti doplňuje stejně zbarvená ručka 12hodinového sčítače stopek.

Minutový byste ale na číselníku hledali marně, minuty totiž v tomto případě počítá velká centrální ručka. Středové jsou tedy celkem čtyři a hlavní dvojici (hodinová a minutová mečovitého tvaru se Super-Luminovou) doplňují dvě ručky chronografu (krom zmíněné minutové i sekundová).

Nepřehlédněte  Officine Panerai spouští novou reklamní kampaň

Díky této konfiguraci zůstává číselník dokonale přehledný, a přesto mohou stopky počítat i hodinové úseky. Výrobci často právě kvůli čistšímu designu u chronografu vypouštějí právě hodinový sčítač, jelikož 30minutový většinou postačuje.

PANERAI SUBMERSIBLE CHRONO GUILLAUME NÉRY EDITION PAM00982

Třídenní in-house strojek P.9100

Jiný přístup mají třeba strojky Omega (počínaje calibre 9300 a výš), u kterých se na jednom subciferníku načítají hodiny i minuty. Stejně to má řešeno také manufakturní kalibr IWC u řady Portuguese Yacht Club.

Panerai na to ale se svým strojkem P.9100 jde po svém. Setrvačka osciluje tempem 28 800 kyvů za hodinu a při takové rychlosti kalibr přesto poskytuje nadprůměrnou 72h rezervu chodu. Strojek totiž obsahuje dva pérovníky.

Specialitou kalibru je automatické vynulování sekundové ručky při korekci času. V takovém případě se vteřinka přesune na dvanáctku, což usnadňuje synchronizaci s přesným časem.

Je škoda, že strojek není skrze průhled víčka odhalen. Na dýnku je totiž podpis Néryho spolu s jeho siluetou při skoku do vody a hodnotou 126 metrů, které při konstantní zátěži před třemi lety dosáhl a stanovil francouzský rekord.

Nepřehlédněte  Panerai Radiomir 3 Days Platino 47 mm. Tajemné hodinky z třicátých let ožívají

Hodinky doplňuje modrý kaučukový řemínek z titanovou trnovou přezkou. Samozřejmostí je rychlý systém sejmutí řemínku a prohození za jiný. To je u značky, pro kterou je častá výměna řemenů beze vší pochybnosti nejčastější, dosti důležité.

Přestože se nejedná o limitovanou edici, nepředpokládáme, že Panerai vyrobí nějak ohromující množství.  Tato časomíra by se proto mohla co nevidět stát velmi žádaným zbožím a časem by její reálná cena mohla překonat doporučenou, která činí 18 900 eur (tedy asi půl milionu korun).

Zdroj: MonoChromewatches

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*